2024. szeptember 19. csütörtök | Vilhelmina
Aktuális

Hát ez durva: piráját fogtak az Alcsi Holt-Tiszából

Hát ez durva: piráját fogtak az Alcsi Holt-Tiszából

Gyümölcsevő piráját fogott egy horgász az Alcsi Holt-Tiszából még július elején – közölte a nem mindennapi hírt a Közép-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kötivizig).

Mint írták, a gyümölcsevő piráját elsőként Magyarországon 1991-ben, a paksi atomerőmű csatornájában észlelték. 2016 júliusában az Abaújkert és Gibárt összekötő műút mellett elhelyezkedő bányatóból egy újabb egyed került elő. 

2024. július 5-én pedig Csonó Tibor közzétett egy fényképet, amelyen a Szolnok térségében elhelyezkedő Alcsi Holt-Tiszából kifogott egyedet tartja a kezében.

Telefonos egyeztetést követően a fogást megerősítette, ám az egyedet sajnálatos módon nem tették el (elmondása szerint nem került vissza a Holt-Tiszába). 

„A kép alapján csupán a legfőbb külső határozó bélyegek alapján lehet azonosítani a halfajt. Az oldalvonal mentén 104 pikkely számolható, az oldal fölött 34, míg alatta 27. Az első hátúszón megszámolható úszósugarak száma 14, a farok alattin 25, a mellúszón pedig 14. A külső morfológiai bélyegek alapján a halfajt pirapitingának (Piaractus brachipomus) azonosítottam” – írta Sólyom Norbert biológus.  

Megnyugtatásként közölte, hogy a halfaj hazai vizekben történő megtelepedésére a szakirodalmi adatok alapján nem kell számítani, ugyanis a pirapitinga 13 Celsius-fokos vízhőmérséklet alatt elpusztul. 

Sólyom Norbert szerint sokkal nagyobb kockázat a hazai vizekben eddig ismeretlen, trópusi halbetegség elterjesztése, amely az adott víztér őshonos halállományára komoly veszélyt jelenthet. 

„Továbbra is felhívnánk azon akvaristák figyelmét, hogy amennyiben díszhalaikat megunták, vagy anyagai okok miatt nem tudják eltartani, ne a természetes vizeinkbe engedjék szabadon, hanem próbálják meg értékesíteni, esetleg eladományozni” – hangsúlyozta a biológus.  

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Kötivizig/Csonó Tibor)