2024. november 25. hétfő | Katalin
Aktuális

Holtágakat terveznek összekötni a Rábával – fotókkal

Holtágakat terveznek összekötni a Rábával – fotókkal

Bejárták azokat a holtágakat, amelyek szóba jöhetnek a Rábával való összeköttetésben. A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége partnereivel azon dolgozik, hogy pályázati forrás segítségével javítsa az áramláskedvelő halfajok életkörülményeit és növelje szaporodási esélyeit.

„Anélkül hogy előzetesen konkrét jó hírt közölnénk, a realitásoknál maradva tájékoztatjuk a Rábáért és halállományáért aggódó horgásztársainkat, hogy július 16-án szövetségünk munkatársai az Őrségi Nemzeti Park Igazgatóság és a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet munkatársaival közösen, több pályázati forrás előzetes követelményeit figyelembe véve, helyszíni bejárás során áttekintették a Rába-folyó azon holtágait, melyek az őshonos, főként a reofil halfajok számára zavartalan élő-, illetve szaporodási helyként szolgálhatnak a főmederrel történő újabb összeköttetés esetén” – olvasható a Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetségének közleményében.

Az előzetes, térkép alapú megbeszélést és egyeztetést követően a résztvevők a Rába felső szakaszától Ikervárig bejárták a pályázati kiírásokban előzetesen meghatározott feltételeknek leginkább megfelelő lehetőségeket kínáló helyszíneket, kijelölve egy lehetséges preferenciát a helyreállítható holtágak tekintetében. 

Abban a felek egyetértettek, hogy a holtág-helyreállítások elsődleges célja nem horgászati, hanem a halakkal és élőhelyükkel kapcsolatos ökológiai előnyök biztosítása. 

A bejárást megelőzően, 2021-ben a nemzeti park munkatársaival már 11 lehetséges helyszín azonosítottak be és mértek fel előzetesen, amelynek során a beavatkozás várható költségei mellett a tulajdonviszonyok és az új élőhely jelentőségei is előtérbe kerültek. 

„A jelenleg megjelent nemzetközi pályázat reményeink szerint lehetőséget biztosít majd a teljes tervezésre és vízjogi engedélyek beszerzésére a folyó felső szakaszán, ami első lépcsője egy jelentős ökológiai célú beavatkozáshoz. Szövetségünk szakmai partnereivel együtt e mellett keresi a lehetőséget kisebb, akár hazai forrásból is megvalósítható holtág-rehabilitációk kivitelezésére a folyó több szakaszán” – áll a közleményben. 

Azt is írták, hogy a lefűződött, feltöltődő holtágak újbóli összeköttetése számtalan előnnyel jár természetvédelmi és halgazdálkodási szempontból is. 

„Az újra főmederrel összekötött és friss vízzel ellátott holtágak megnövekedett élőhelyként, szaporodóhelyként szolgálnak védett és fogható halfajainknak, illetve a védett ízeltlábú, kétéltű és hüllőfajoknak, elősegítik a kikelt halivadékok táplálékát jelentő planktonikus szervezetek felszaporodását, javítják környezetük talajvíz-ellátottságát és mikroklímáját” – fogalmaztak.  

A Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége bízik abban, hogy pályázati forrás igénybevételével lehetőség lesz a Vas vármegyei Rába-szakaszon egy vagy több holtág helyreállításának megtervezésére, majd kivitelezésére. 

Hangsúlyozták, hogy a horgászati igények kiszolgálása, a horgászvizek kezelése és az ifjúságnevelés mellett az összetett feladatok közé tartozik a természetes vizek védelme és ökológiai állapotának fenntartása is.

Végezetül azzal zárták, hogy amennyiben konkrét eredményekről tudnak beszámolni, haladéktalanul tájékoztatni fogják a horgászközösséget és a Rába iránt érdeklődőket.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Sporthorgász Egyesületek Vas Megyei Szövetsége)