2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Készen áll az okosbója a sorozatgyártásra, országos hálózat létrehozása a cél – videóval

Készen áll az okosbója a sorozatgyártásra, országos hálózat létrehozása a cél – videóval

Jetskik szelték keresztül-kasul a napokban Maconkán a vizét. Hőségből nem volt hiány az elmúlt napokban, de ez alkalommal szerencsére nem a vízben mért oxigénhiány indokolta a beavatkozást, hanem az új okosbója, amelyet eddig három vízterületen helyeztek ki. A készülék készen áll a sorozatgyártásra, és a cél az, hogy egy országos mérőrendszer-hálózat jöjjön létre.

A maconkai „akcióval” elsősorban a vízkeverés hatásait és hatékonyságát kívánták feltérképezni, méghozzá a közelmúltban kihelyezett okosbója segítségével – számolt be a nool.hu

A Maconkai-víztározó és tórendszere látogatói közül már többen észrevehették azt az élénksárga színű bóját, amelyet a fő tározótér centrális részébe helyeztek ki nemrég. 

A Walise névre keresztelt szerkezetet a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Mate) és a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) szakmai együttműködésének keretében, a vízügyi igazgatóságok támogatásával fejlesztette ki az ESH Kft.

Dérer István, a Mohosz elnökhelyettese, a Mohosz Országos Horgászszervezeti Szolgáltató Központ (OHSZK) főigazgatója, illetve a Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület (BSHE) elnöke elmondta: a „profilozó okosbója” tesztüzeme a közelmúltban indult el Maconkán. A berendezés képes a teljes vízoszlopban folyamatos, valós idejű vízminőség monitoring-feladatok tartós és automatikus ellátására.

– A berendezés önműködően vizsgálja a tó vizének főbb paramétereit, a mért adatokat pedig feldolgozza és online továbbítja a központi megfigyelő rendszer irányába. Annak kezelőfelületén az eredmények valós időben elérhetők. Emellett arra is adott lesz a lehetőség, hogy az adott víz megállapított határértékei alapján telefonos üzenetben riasztást küldjön a beavatkozásra illetékes szerveknek. Így például a halgazdálkodási hasznosítónak, Maconka esetében a BSHE-nek, de a vészjelzést megkapják a vízügyi és a katasztrófavédelmi igazgatóságok, illetve igény esetén az önkormányzat is – ismertette a mérőállomás feladatait a főigazgató. 

Azt is elmondta, hogy a Maconkán telepített okosbója egyik „testvére” a Kis-Balaton vizébe került, míg egy másik a Velencei-tavon működik, ahol az elmúlt két évben a vízhiány miatt vízminőségi problémák ütötték fel a fejüket.

Dérer István azt is hozzátette: a folyamatos megfigyelés értékes adatsorokat szolgáltat a vízminőség és a meteorológiai paraméterek, valamint azok specifikus összefüggései tekintetében. 

A vizsgált értékek között találjuk például az oldott oxigént, a pH-t, a vezetőképességet, illetve a légnyomást vagy épp a szélsebességet. Mindezek ismerete, elemzése segíthet egyebek mellett egy várható oxigénhiányos állapot kialakulásának előrejelzésében, és így hozzájárulhat a vízterületen élő értékes, őshonos halállományok megőrzéséhez is.

A mérőállomás „körül” augusztus 23-án, szerdán egy érdekes „kísérlet” zajlott. A víz hatalmas hullámokat vetett a kora délutáni órákban, miközben két jetskis „átkeverte” a vizet. 

A beavatkozás nem újdonság, hiszen korábban volt már rá példa, hogy ilyen formán próbálták növelni a víztározóban a nyári hőség miatt csökkent oxigénszintet. Ez alkalommal egészen más célt szolgált a vízfelület jetski-kkel történő átmozgatása.

– Most nem arról volt szó, hogy az időjárás és a vízminőség miatt indokolttá vált egy ilyen jellegű akció. Arra voltunk inkább kíváncsiak, hogy a belső vízsugaras meghajtású, motoros vízi járművek segítségével végzett „szellőztetés” tartósabban tükröződik-e bármilyen formában a vízminőség paramétereiben, illetve ha igen, pontosan miben és mekkora mértékben? Természetesen e kérdésekre is az okosbója által szolgáltatott adatok alapján kívánjuk meglelni a válaszokat – magyarázta, majd ezután a Walise mérőállomás további előnyeként nevezte meg, hogy a megfelelő technológiai feltételek mellett az alkalmas lehet majd különféle külső egységek, például levegőztetők automatikus vezérlésére is.

A főigazgató kiemelte továbbá azt is, hogy az okosbója lényegében egy innovációs mérföldkő a halgazdálkodási és haltermelési vízterületek vízminőségének monitorozása szempontjából.

– A szerkezettel olyan adatok gyűjthetők, amelyek hosszú távon segítik az adott vízterületre jellemző sajátosságok, ok-okozati összefüggések megismerését is. Az eszköz a maga területén teljesen újszerű. Korábban nem létezett olyan teljesen autonóm, energetikailag önálló működésre alkalmas berendezés, amely a természetes vizeken a teljes éven át képes széles körű és folyamatos vízminőség monitoring végzésére. Ki kell továbbá emelni azt is, hogy a teljes vízoszlop rétegeiben történő megfigyelés képessége európai szinten is teljesen egyedülálló – hangsúlyozta a Dérer István, aki arra az örömteli tényre is rámutatott, hogy idén a Magyar Ipari Célgép Nagydíjon az okosbója nyerte el az „Év környezettudatos öko-célgépe” díjat. 

A sorozatgyártásra alkalmas modell jelenlegi tesztüzemének célja az adatbiztonság és a tartós üzemeltetés próbája. A szakember azt is elárulta: a fejlesztő cég partner abban, hogy később a vizsgálható paraméterek sorát tovább bővítsék majd a felhasználói tapasztalatok és felmerülő igények függvényében. 

Az adatok elemzésében, a vízspecifikus határértékek paraméterezésében a Mate szakemberei is közreműködnek. A Mohosz hosszú távú célja a berendezés hálózatszerű telepítése, a BSHE a napi üzemeltetés gyakorlati tapasztalataival és ellenőrző tevékenységével pedig szintén közreműködik az okosbója továbbfejlesztésben.

Az okosbója működéséről videót készített a Fehérvár TV. A bejátszásban megszólaló Dérer István azt mondta, az a cél, hogy kialakuljon egy országos mérőrendszer-hálózat.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Mohosz)