A HUN-REN Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (HUN-REN BLKI) munkatársai az élőhelyi specializáció, valamint a térbeli és környezeti változékonyság szerepét vizsgálták a halközösségek diverzitási mintázatának alakulásában a Duna két árterében. Az eredmények szerint a teljes fajszám és az élőhely-specialista halfajok száma az élőhelyek és a főmeder hidrológiai összekapcsoltságának mértékével növekszik, míg az élőhelyi szempontból kevésbé igényes fajok esetében ez az összefüggés kevésbé szoros. A kutatásról szóló tanulmány a közelmúltban jelent meg a PLOS One folyóiratban.
Az árterek élőlényközösségeinek sokféleségét és szerveződését számos tényező befolyásolja, melyek szerepéről hiányos ismeretekkel rendelkezünk.
A HUN-REN BLKI kutatói a Duna két árterében két különböző időpontban vizsgálták a halközösségek sokféleségét meghatározó faktorok jelentőségét.
Kimutatták, hogy a teljes fajszám és az élőhely-specialista halfajok száma növekszik az élőhelyek és a főmeder (Duna) hidrológiai összekapcsoltságának mértékével, míg az élőhelyi szempontból kevésbé igényes fajok esetében ez az összefüggés kevésbé szoros.
A halközösségek fajszámát hatékonyabban lehetett előre jelezni az élőhelyi és térbeli változók által, mint a fajösszetétel élőhelyek szerinti változatossága alapján. Ugyanakkor az egyes magyarázó változók jelentősége nagymértékben eltérő volt a két ártér és a két mintavételi időpont esetében.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(forrás, nyitókép: Magyar Kutatási Hálózat/Czeglédi István)