2024. április 28. vasárnap | Valéria
Aktuális

Kívülről akasztották és sárban tárolták a halakat az engedéllyel rendelkező horgászok

Kívülről akasztották és sárban tárolták a halakat az engedéllyel rendelkező horgászok

Mint arról a Pecaverzum is beszámolt, a Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) halőri szolgálata az áprilisban hosszas megfigyelést követően négy orvhorgászcsapaton ütött rajta az éj leple alatt. Most részletek is napvilágot láttak.

Planicska Ferenc, a KTVHESZ halőrzési vezetője a szoljon.hu-nak elmondta, az egyik terület, ahol elkapták a szabálytalankodókat a Tisza Kisköre előtti szakasza, a vízlépcső környéke volt, ott ugyanis az oxigéndúsabb víz miatt nagyobb számban csoportosulnak a halak, ami vonzza a horgászokat és a rapsicokat egyaránt.  

– Már múlt hónap elején is kaptunk bejelentést gyanús tevékenységgel kapcsolatban. Ekkor kezdtük figyelni a szóban forgó területeket. Gyanús volt ugyanis, hogy például az erőmű alatti részen sötétedés után először felszerelés nélkül feltűnik valaki, egy megfigyelő, aki körülnéz, és ha nem észlel mozgást, halőrt a környéken, akkor később megérkeznek a horgászok is, akik nem éppen szabályosan űzik ezt a sportot. Ezekre a helyekre még a napnyugta beállta előtt kimentünk. Így értük tetten gereblyéző horgászokat – nyilatkozta árulta el Planicska Ferenc.

A szövetség halőrei rendelkeznek éjjellátó készülékkel és hőkamerával, ami sötétben is árulkodik arról, mi történik a környéken.

Az egyik csoport az éj leple alatt gumihallal süllőzött, a megfogott ragadozó halakat azonban nem írták be a fogási naplóba. 

A műcsalival sikerült egy 63 centiméteres pontyot is partra húzniuk, de a horog a farok tövébe akadt be, nem bekapta a csalit, külső akasztás esetén pedig az a szabály, hogy az így fogott halat vissza kell engedni. Ezt persze elmulasztották, és a pontyot sem vezették fel a naplóba. 

A halakat még csak nem is tárolták elvárható módon, szákban, csak kihajigálták a sárba a partra. A nagy ponty ennek ellenére túlélte a tortúrát, vissza is tudták engedni a Tiszába.

A halőrzési vezető közölte, ez esetben szabálysértési eljárás indult az illetők ellen. Ellenben akiket gereblyézésen kaptak, azok ellen állatkínzásért is eljárás indult, a vízi rendészet munkatársai elő is állították őket. 

A gereblyézés során ugyanis ólommal, hármas horoggal felszerelt a zsinórt húzogatnak, rángatnak a vízben a fenék felett, így a horog kívülről beleakad az útjába kerülő halak testébe. Az ilyen módon való halfogás bűncselekménynek minősül.

A Nagykunsági-főcsatornán pedig tiltott helyen horgászókat csíptek fülön, akik persze szintén nem írták be a zsákmányt a fogási naplóba.

A szövetségi vizeken egyébként nincs éjjeli horgászati tilalom, egyedül a Tiszán rendelnek el ilyet a téli időszakra, hogy védjék a vermelő halakat. A horgászhelyet azonban mindenkor ki kell világítani.

Az éjjeli ellenőrzéseket egyébként májusban is folytatják a halőrök, a napokban is kaptak jelzést újabb gyanús mozgásokról.

A nappali ellenőrzések sem teltek eseménytelenül, 19 jogosulatlanul horgászó személlyel szemben kellett intézkedniük a halőröknek.

– Egyik esetben a horgásznál 9 méreten aluli, mindössze 6-10 centis pontyot találtunk, az illető arra hivatkozott, azt hitte, kárászok, ilyen kifogást persze nem fogadhatunk el – mondta a halőrzési vezető.

– Kisebb szabálytalanságokkal több vízterületen is tapasztalunk, jellemző, hogy nem írják be azonnal a fogást vagy az engedélyt nem tatja magánál valaki. Ilyenek azonban mindig előfordulnak – tette hozzá Planicska Ferenc.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: KTVHESZ)