2025. február 19. szerda | Zsuzsanna
Aktuális

Komoly probléma adódott a digitális fogási naplóval

Komoly probléma adódott a digitális fogási naplóval

Február elsejétől a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) a horgászapplikációban elindította a digitális fogási naplót, ami egy komoly problémát biztos felvet.

Több horgász is észrevételezte a rendszer indulását követően, hogy a rekordhalak bejelentése és a digitális fogási napló használata nem egyeztethető össze, ugyanis az elektronikus rögzítés után törölni, módosítani nem lehet.

A korábbi gyakorlat sok helyen ugyanis az volt, hogy a kifogott rekordhalat a horgász beírta a fogási naplóba, majd a halőr egy igazolólap kiállításával együtt törölte azt a bejegyzést. Online azonban nincs lehetőség a rögzített fogások törlésére, módosítására. 

A probléma az ország minden olyan vízterületét érinti, ahol rekordlistát vezetnek, és a fent vázolt gyakorlatot alkalmazták.

A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) 2025-ös horgászrendje szerint például a horgásznak a 15 kiló feletti pontyot, amurt, az 5 kiló feletti süllőt és csukát, a 4 kiló feletti balint, a 25 kiló feletti harcsát és busát, a 3 kiló feletti márnát, a 2 kiló feletti egyéb halfajokat (beleértve a compót) be kell jelentenie, ha teljeskörűen tud gondoskodni a hal épségéről annak hitelesítéséig.

„A horgász a halat rögtön beírja a fogási naplóba és SMS-értesítőt küld a hivatásos halőrök ügyeleti telefonszámára. Az SMS tartalmazza a hitelesítést kérő horgász nevét, telefonszámát, a fogás pontos címét és a hitelesítendő hal fajtáját, tömegét. Ellenkező esetben a rekordhalat nem szabad megtartani a hitelesítésig sem” – olvasható a horgászrendben.

Az ország másik népszerű horgászvizén, a Maconkai-víztározón – ahol Európa legnagyobb édesvízi adatbázisát vezetik – is be kell jelenteni a kiemelkedő fogásokat.

„Az elviteli korlátozásoktól függetlenül valamennyi kifogott, BSHE rekord súlyhatárt elérő hal regisztrációra történő bejelentése nyilvántartási és kutatási célból kötelező” – olvasható a maconkai horgászrendben

A hatályos jogszabály viszont előírja, hogy a darabszám-korlátozással védett halat haladéktalanul vissza kell engedni, vagy megtartása esetén be kell vezetni a fogási naplóba. A fogás és a halőri hitelesítés közötti időben – miután a jogszabály másként nem rendelkezik – megtartott halnak kell tekinteni.

Ha a rögzítés a digitális fogási naplóban történik, és a hitelesítő halőr nem tudja törölni azt, akkor két probléma is felvetődik.

  1. A megtartott hal nagyobb, mint a helyi horgászrendben megengedett maximális méret.
  2. Az éves kvótát meríti, és akár pár rekordlistás hallal elfogy a keret.

Az ügyben a Pecaverzum sajtómegkeresését küldött a Mohosznak, az RDHSZ-nek, a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Állami Halőri Szolgálatának (ÁHSZ), a Horgászjegy Kft.-nek és az Agrárminisztériumnak, de hivatalos válasz az elmúlt tíz napban (eddig vártunk) csak utóbbi helyről érkezett.

Az Agrárminisztérium válaszának elején rögvest leszögezte, hogy e témával kapcsolatban mint jogalkotó nem érintett. 

Azt írták, hogy a rekordhalak regisztrálása, számon tartása semmilyen módon nem jelenik meg a halgazdálkodási témájú jogszabályok tartalmában, és a téma jogszabályi szintre emelését továbbra sem látják indokoltnak.

„Az ezzel kapcsolatos bármilyen helyi elvárás bevezetése és alkalmazása a halgazdálkodásra jogosult mandátuma, természetesen ő is a hatályos jogszabályok elvárásrendszere által megszabott kereten belül kereshet erre jogszerű megoldást. Az Agrárminisztérium részére e helyzet nem teremt lépéskényszert. A rekordfogások rögzítése, regisztrációja (hitelesítése) a halgazdálkodásra jogosult számára lehet fontos, így alapvetően számára jelent feladatot, hogy megoldást találjon a digitális fogási naplóval rendelkező horgászok esetére is” – fogalmaztak.

Azzal kapcsolatban, hogy mit tanácsolnak a jelen helyzetben az RSD-s horgászoknak, hogyan járjanak kel, ha kötelező bejelentés alá eső halat fognak, a következő választ adták:

„Az RDHSZ 2025. évi horgászrendjét tanulmányozva a »kötelező bejelentés« akkor elvárt, ha a megjelölt halfajok és méretek mellett teljesül a horgászrend VI. 2. pont »Bejelentés« blokkjában leírtak összessége, beleértve a horgász a halat rögtön beírja a fogási naplóba" elemet is, továbbá e blokk tartalmazza azt az intelmet is, hogy »ellenkező esetben a rekordhalat nem szabad megtartani a hitelesítésig sem«. Ezekből az vezethető le, hogy a horgásznak van választási lehetősége, mert ha nem tud a hal épségéről teljeskörűen gondoskodni a hitelesítésig és/vagy  – bármi okból – nem írja be a fogási naplóba a fogást, akkor nem teljesül a «kötelező bejelentés« minden kritériuma. De az RDHSZ horgászrendjének értelmezésében alapvetően az RDHSZ véleménye lesz mérvadó.”

Ha más helyről is érkezik hivatalos válasz, közölni fogjuk azt is.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünket mesterséges intelligencia készítette)