2025. március 15. szombat | Kristóf
Aktuális

Mederrekonstrukciós munkálatokat terveznek a Keleti-főcsatornán – videóval

Mederrekonstrukciós munkálatokat terveznek a Keleti-főcsatornán – videóval

A jelenlegi európai uniós támogatási ciklusban, a KEHOP Plusz projektek között pedig szerepelnek a Keleti-főcsatorna Tiszavasvári és Balmazújváros közötti 45 kilométeres szakaszának mederrekonstrukciós munkái.

V. Németh Zsolt, az Energiaügyi Minisztérium vízgazdálkodásért felelős államtitkára Tiszavasváriban, a Keleti-főcsatorna beeresztő zsilipjénél tartott múlt heti sajtótájékoztatóján közölte, a fejlesztés révén biztonságosabb lesz Debrecen vízellátása, emellett 1300 gazda számára biztosítják az öntözővizet, a Hortobágyi Nemzeti Parkkal együttműködve pedig olyan program indul, amelynek révén tájhasználattal a biológiai sokszínűség megtartását segítik. 

Csűrös Krisztián, a Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság vezetője a elmondta, a mintegy száz kilométer hosszú Keleti-főcsatorna Tiszavasvárinál lévő műtárgyát 2019-ben újították fel, jövőre pedig mintegy 45 kilométer hosszban kezdődnek mederrekonstrukciós munkálatok Tiszavasvári és Balmazújváros között. 

A kiadott sajtóanyag szerint a projektre mintegy 9 milliárd forintot fordítanak a KEHOP Plusz Program keretében.

A Tiszántúli Vízügyi Igazgatóság (Tivizig) közleménye szerint a Keleti-főcsatornának a nyári üzemvízszintre való feltöltése már februárban megkezdődött, ami a korábbi évtizedekben megszokottól két hónappal korábbi időpont. 

A főcsatorna mentén pedig ezzel párhuzamosan javában zajlik a vízpótló, tározó rendszerek feltöltése. A K-III. rendszeren Hajdúnánás térségben 2,7 millió köbméter, a Balmazújvároshoz közeli K-V-I. és K-V-III. tározókban 9 millió köbméter, a Debrecen melletti Látóképi-tározóban 1,7 millió millió köbméter, míg a Hortobágy-főcsatorna medrében az Ágotai műtárgy lezárásnak köszönhetően 800 ezer köbméter vizet tartanak vissza.

Az öntözött területek nagysága a teljes Tisza-Körös-völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszert tekintve 114 ezer hektár. A halas tavi és a rizstermelés vízigényeivel együtt a mezőgazdasági célra engedélyezett éves vízmennyiség 415 millió köbméter. A területen 1243 vízhasználó számára összesen kétezer engedélyt adtak ki.

A rendszer biztonságos vízellátása érdekében a közelmúltban jelentős fejlesztéseket valósított meg a vízügyi ágazat. Európai Uniós támogatással – 5,7 milliárd forintos beruházással – 2023 májusában fejeződött be a tiszalöki vízlépcső és hajózsilip rekonstrukciója. 

A Keleti-főcsatorna nagyműtárgyai 2016 és 2019 között estek át teljes rekonstrukción. A Nyugati-főcsatorna tiszavasvári beeresztő zsilip 2019-re újult meg. 

A Tisza-Körös-völgyi Együttműködő Vízgazdálkodási Rendszer Európa legnagyobb vízelosztó rendszere, amely a Tiszántúl és a Körös-völgy vízpótlásában ma már nélkülözhetetlen. 

A tiszalöki duzzasztásnak köszönhetően tavaly egész évben 460 millió köbméter vizet vezettek be a rendszerbe a Tiszából, a Keleti- és Nyugati-főcsatornákon keresztül. Ebből a vízmennyiségből 200 millió köbméter a Körös-völgybe jutott. Idén, az első két hónapban már meghaladta a 70 millió köbmétert a bevezetett víz mennyisége.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Tivizig)