A múltban hatalmas vizákat fogtak Magyarországon, manapság pedig a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) mindent megtesz azért, hogy egy másik tokféle, a kecsege elterjedjen a nagy folyóinkban. Egy horgász tokfélét akasztott, de nem tudta megállapítani, pontosan milyet.
„Egy dunai fogásommal fordulok önökhöz, melyről a közösségi médiában már érkezett megjegyzés a fajával kapcsolatban. Lehetett hallani korábban hibrid tokfélékről, így például a vicsegéről (viza x kecsege). A biztonság kedvéért örülnék erről valamiféle visszajelzésnek” – fogalmazott a Magyar Haltani Társaság (MHTT) Mit fogtam? rovatának írt levelében Salamon Gergő, akinek a mostani fogásáról korábban már a Pecaverzum is beszámolt.
A horgász úgy gondolta, hogy fajtiszta kecsegét fogott, de nem volt biztos benne, mivel természetes vízben csalta horogvégre a tokot.
Az MHTT válaszában azt írta, hogy vizeinkben manapság már nem fordul elő ivarérett viza, így a vicsege kizárható. „A kifejezetten hosszú orr, a karcsú test, a színezet, és a hosszú bajuszszálak alapján a halat egy méretes kecsegének látjuk (Acipenser ruthenus)” – fogalmazott válaszában az MHTT.
A méretei valóban páratlanok, a 85 centis hal 8,68 kilót nyomott, a horgász pedig ezen adatok alapján arra is kíváncsi volt, hogy mennyi idős lehet a hal.
„A faj növekedéséről kevés az adat. A Volga vízrendszerében a 15 éves kecsegék hossza 70 cent körül alakul. Ezt figyelembe véve egy 85 centis példány kora inkább 20 év körül lehet” – reagáltak a horgász becslésére, aki 13-14 évesnek gondolta a fogását.
A kecsegefogások száma a következő években jó eséllyel megnőhet. A Mohosz ugyanis 2021 szeptemberében bejelentette, hogy programot indít a halfaj állománynövelésére és állományi felmérésére.
Az azóta eltelt időszakban folyamatosan zajlottak a telepítések. 2021 szeptembere óta összesen 6000 kilogrammot helyeztek ki a Mohosz kecsegetelepítési programjának keretében. Ez 11.850 darabot tett ki, amelyek közül 6424-et egyedi haljellel láttak el. A telepítésekre nettó 27.740.080 forintot fordítottak.
A szövetség szerint, ha sikerül bizonyítani a faj megfelelő állományát, akkor – jogalkotói, szakmai felügyeleti támogatás esetén – első lépésben, legkésőbb 2025-től az éves dunai vagy tiszai területi jeggyel rendelkező horgászok évente 2 darab 60 centiméter feletti példányt vihetnek majd haza.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(nyitókép: Fővárosi Horgászegyesületek Szövetsége)