2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Nagy bajban a lápi póc: egyre több helyen támad rá az amurgéb

Nagy bajban a lápi póc: egyre több helyen támad rá az amurgéb

Az utóbbi hetekben izgalmas viselkedésökológiai kísérletek zajlottak a Balatoni Limnológiai Kutatóintézetben (BLKI), melyekben a magyar szervezet Vízi Gerinctelenek és Közösségökológiai Kutatócsoportja, valamint a Hal- és Konzervációökológiai Kutatócsoportja mellett a lengyel Nicolaus Copernicus Egyetem kutatói vettek részt.

A nagyszabású akváriumi kísérletsorozat két helyszínen zajlott. Az egyik kutatásban az inváziós amurgéb (Perccottus glenii) a fokozottan védett lápi póc (Umbra krameri) populációira tett hatását vizsgálják. 

Az amurgéb nemcsak versenytársa, hanem ragadozója is a lápi pócnak, és sajnálatos módon a lápi póc egyre több élőhelyén jelenik meg. 

A jelenleg is zajló kísérletben azt vizsgálták, hogy másképp változik-e meg a lápi pócok viselkedése egy amurgéb (idegenhonos ragadozója) jelenlétében, mint egy csuka (őshonos ragadozója) jelenlétében. 

A későbbieken szintén a lengyel kollégákkal együttműködésben vizsgálni fogják többek között azt, hogy felfedezhető-e eltérés a lápi pócok viselkedésében olyan populációban, amelynek egyedei régebb óta együtt élnek az amurgébbel. 

„A fenti ismeretek segíthetik a lápi póccal kapcsolatos gyakorlati természetvédelmi munkát, például a visszatelepítések forráspopulációinak kiválasztásában” – írták közleményükben a kutatók.

A másik kutatásban terepi felmérések mellett laboratóriumi viselkedésökológiai kísérleteket is kezdtek arra fókuszálva, hogy az inváziós Dreissena fajok mely felületeket részesítik előnyben, és ezen kagylófajok tömeges kitelepedése mennyiben befolyásolja az inváziós és őshonos nagytestű kagylók viselkedését. 

„A téma konzervációökológiai szempontból fontos eredményeket hozhat, mely a döntéshozók munkáját segítheti” – fogalmaztak a tájékoztatóban

A lengyel kutatókkal több éve tart már a magyarok együttműködése, amelynek eredményeképp számos közös publikáció jelent meg.

A kutatások lengyel résztvevői: Prof. Dr. Tomasz Kakareko, Mateusz Augustyniak, és Piotr Kłosiński PhD-hallgatók, Prof Dr. Małgorzata Poznańska-Kakareko, Prof. Dr. Jarosław Kobak és Dr. Lukasz Jermacz, Daniel Szarmach és Kamil Wiśniewski PhD-hallgatók.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: BLKI)