2024. május 4. szombat | Flórián, Mónika
Aktuális

Négyszeresére nőtt a rapsicok száma Magyarországon

Négyszeresére nőtt a rapsicok száma Magyarországon

Hét év alatt 728 eset! Mutatjuk a részletes statisztikát és beszámolunk a legfrissebb esetről is.

 

Amióta betiltották hazánkban a halászatot, átlagosan megnégyszereződött a rapsicok ellen indított büntetőeljárások száma – a derül ki a rendőrség Pecaverzumnak küldött tájékoztatójából.

Természetes vizeinken a korábban meghatározónak számító halászati hasznosítás jelentősége az elmúlt évtizedekben egyre csökkent, ami a horgászati hasznosítás előtérbe kerülését erősítő új ágazati törvény 2013. évi hatályba lépésével felgyorsult. Ennek folyományaként – a halgazdálkodásról és a hal védelméről szóló törvény módosításának eredményeképp – a 2016-tól a természetes vizek kereskedelmi célú halászati hasznosítása meg is szűnt. 

A változások összességében a horgászok érdekeit szolgálták, de sajnos a folyamat elején tudni lehetett, hogy a halászat betiltásával növekedni fog az orvhalászok száma.

Erről a rendőrség összesítése is tanúskodik, amelyet a Pecaverzum megkeresésére készítettek el. Ebből kiderül, 2013 óta többszörösére, átlagosan négyszeresére nőtt a rapsicok ellen lefolytatott büntetőeljárások száma.

Évekre bontva így alakultak a számok (év/esetszám):

2013: 27

2014: 125

2015: 111

2016: 101

2017: 108

2018: 82

2019: 92

2020: 109

A statisztikai adatokból kitűnik, hogy 2013 óta – amikor csak 27 ügyben intézkedtek a rendőrök – egyetlen egy olyan év sem akadt, amikor ez a szám ne közelítette vagy lépte volna túl a százat. 

„Az eljárások eredményességére vonatkozó statisztika alapján kijelenthető, hogy a vizsgált időszakban a 2020. év volt a legeredményesebb, 94,6 százalékos eredményességi mutatóval” – olvasható a rendőrségi jelentésben.  

A hatóság azt is kihangsúlyozta, a Btk. 246. §-a alapján az orvhalászat bűncselekményt az követi el, aki jogosulatlanul hálóval vagy más halászati eszközzel – horgászatot kivéve – halfogásra irányuló tevékenységet végez, vagy külön jogszabályban meghatározott tiltott eszközzel, tiltott módon vagy kíméleti területen halfogásra irányuló tevékenységet végez. Az orvhalászat vétségéért két évig terjedő szabadságvesztés is kiszabható.

Érdeklődtünk aziránt is, hogy az ügyekben milyen ítéletek születtek, illetve, hogy mekkora összegben szabtak ki pénzbírságot, de ezekre a kérdéseinkre nem érkezett válasz. Ennek kapcsán a rendőrség közölte, az elkövetők büntetőeljárás keretében történő felelősségre vonásának eredményéről az Országos Bírósági Hivatal rendelkezik statisztikai adatokkal.

Az orvhalászok nemcsak a kifogott halakkal tudnak hatalmas kárt okozni, hanem a vízben hagyott eszközeikkel is, amelyek halak sérüléséhez vagy pusztulásához vezethet.

Jogosulatlan halászattal, horgászattal, továbbá az állami halőri szolgálat feladatvégzését érintő bejelentéseket az [email protected] címen lehet megtenni.

Legutóbb egyébként április 24-én értek tetten orvhalászokat Magyarországon, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Rakacai-tónál. A rendőröket a halőr értesítette, majd visszatartotta a három helyi férfit, akik engedély nélkül, halászhálóval fogtak ki a tíz kiló keszeget. 

(fotó: police.hu)