A viszonylag nagyra növő halakat nem könnyű felismerni, amikor még kisebbek, de természetesen ilyenkor is fontos a pontos fajmeghatározás. Az alábbi halat akasztó horgász, Gy. S. ezért helyesen a Magyar Haltani Társasághoz (MHTT) fordult segítségért.
Az MHTT Mit fogtam? rovatába beküldött fotóhoz a következő üzenetet írta a pecás.
„A képen látható halat május 1-jén a Keleti-főcsatorna kezdeti, tiszalöki szakaszán fogtam. Véleményem szerint a hal nem jászkeszeg, hanem leánykoncér, mivel a jászkeszeg szája csúcsba nyíló, viszont engem a domolykóra is emlékeztet. Segítségüket szeretném kérni a faj azonosításához.”
Az MHTT reakcióján aztán meglepődhetett Gy. S., hiszen a három, általa említett hal egyaránt hibás fajmeghatározási próbálkozás.
„A jászkeszegnek, valamint a domolykónak egyaránt csúcsba nyíló szája van, így mindkét faj kizárható. A leánykoncér orra kevésbé nyúlik előre, valamint az oldalvonalán található pikkelyek száma nem éri el az ötvenet, tehát ez a faj sem lehet. A hosszú orr, az alsó állású, alulról nézve U alakú száj, valamint a viszonylag hosszú farokalatti úszó alapján a hal egy szilvaorrú keszeg (Vimba vimba)” – írta válaszában az MHTT.
Ha egy hal faját nem tudjuk meghatározni, a helyes eljárás minden esetben az, ha visszaengedjük.
Hiszen akár fokozottan védett, védett, nem fogható, vagy méretkorlátozással védett hallal is összehozhat minket a sors.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: MHTT)