Az egyik Ráckevei-Soroksári Dunával (RSD) foglalkozó Facebook-csoportban merült fel a kérdés a busák megtartásával kapcsolatban. A Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) halőrzési és horgászturisztikai ágazatvezetője kommentben adott kielégítő választ.
– Ha a busa szabályosan akad (szájban belül vagy szájkörnyékén kívül) nem szabad visszaengedni, el kell vinni, mert ezt írja elő a törvény. Ha külső akadásos a hal – a busa is – vissza kell tenni, mivel a külső akadásos hal megtartásának tilalma erősebb, mint az „inváziós vissza nem engedheted” tilalom. Ha nem így lenne, legalizálnánk a gereblyézést – írta Pfeifer Rikárd.
Az RSD-n a busafélék rekordlistára kerülésének alsó határa 25 kilogramm, de csak a szabályosan, szájban fogott halakat töltik fel az adatbázisba.
– Noha hitelesítésre kerülnek, de az inváziós visszaengedés tilalma magasabb rendű, mint az RDHSZ helyi szabálya, mely szerint a hitelesített halakat vissza kell engedni, így el kell vinni azokat is, amit hitelesítünk – egyértelműsítette az RDHSZ halőrzési és horgászturisztikai ágazatvezetője.
Azt is elmondta, hogy megtartott busákat be kell írni a fogási napló megfelelő helyére, de semmiféle kvótába nem számítanak bele.
A hal megtartására nem jogosító sportjeggyel is el lehet vinni a szabályosan fogott inváziós halakat – tette hozzá.
– Ennyi! Tessenek jó sok busát fogni szabályosan, és elvinni az utolsót is! – buzdította a pecásokat Pfeifer Rikárd.
Az RDHSZ rekordlistájának első helyén a busák között Bán Szabolcs áll, aki 2023. július 14-én kuttyogatás közben fogott egy 69 kilós planktonevőt.
A minap akár megdőlhetett volna a csúcs, Boros Gyula busája alatt kiakadt a 60 kilóig mérő mérleg, hivatalos hitelesítés pedig nem történt. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pecaverzum)