December 17-én egy házi készítésű csalival akasztott hatalmas busát Boros Gyula. A horgászt korábban a különleges halak specialistájának neveztük, és a nevéhez híven most is egy extrém fogással került a figyelem középpontjába.
A családjával a Ráckevei-Soroksári Duna (RSD) partján élő pecás mostani sikerének a titka a csaliválasztás lehet.
Illetve nem is igazán választásról, hanem készítésről van szó, hiszen az időjárásnak és az évszaknak is megfelelő csalétket ő maga hívta életre.
„Ilyenkor télen egy áztatott pelletes, leőrölt bojlis mixet készítek, megfőzöm, majd leöntöm a csemegekukorica konzervvel. Utóbbi azért fontos, mert felhősít. A végeredmény egy, a legtöbb hal számára figyelemfelkeltő kaja” – avatta be a Pecaverzum olvasóit a saját csalikészítésének a rejtelmeibe Boros Gyula.
A kézműves bojli aztán be is váltotta a hozzá fűzött reményeket.
„Egy ejtős kapással jelentkezett a hal, azt hittem, ponty lesz, mint történt reggel, ugyanezen a napon” – délután azonban változott a menetrend.
A horgon ugyanis – szabályos szájba akadással – egy busa veszett rajta.
Az erejét figyelembe véve Gyula úgy érezte, hogy egy bitang pontyot sikerült akasztania.
„Azt hittem, belenyúltam egy jó kis 20 kiló feletti pontyba, örültem volna neki” – persze, akkor sem keseredett el, amikor meglátta, hogy egy elképesztően nagy busa küzd a szabadulásáért.
A pecás jó 20-25 percig fárasztotta az ezúttal a házi kosztot megkívánó planktonevőt.
„Én finoman bánok a halakkal, másfél librás bottal nem is lehet erőltetni, de épp ez a lényege az általam kedvelt módszernek, hogy az ilyen botokkal is jól ki lehet fárasztani a halakat. Nem brutális ellenállást érzel, mivel a bot szépen leveszi a hal kirohanásait” – amely végül közel került a csónakhoz, és a hatalmas méretei ellenére belefért a szákba.
De csakis azért, mert Gyula mindig kész a nagyhalfogásra, éppen ezért a piacon kapható talán legnagyobb, mintegy másfél méter mély merítővel nyúlt be az óriás alá.
Az RSD-s busarekordot 69 kilóval tartják, de könnyen lehet, a horgász ennél is nagyobb példányt fogott.
„Csakhogy annyira pontyhorgász vagyok, nem tudtam, hogyan kell bejelenteni egy ilyen rekordgyanús busát. Utána már rájöttem, de akkor már mindegy volt” – vette tudomásul elegánsan a megváltoztathatatlant.
A busát 50 kilósra tippelte, majd kísérletet tett a mérésre, az eszköz azonban csak részben volt ebben partner.
„A mérleg 60 kilónál elkezdett villogni, nem tudtam, mi baja lehet” – talán az, hogy túl nagy volt a zsákmány?
Miután posztolta a fogását az RSD Facebook-oldalán, sokan írtak a pecásnak, hogy ez a busa bizony 65-75 kilós is lehet, így szerencsés esetben valóban csúcsdöntést ért volna el Boros Gyula.
„Talán ez volt életem legnagyobb hala, de közel sem biztos. Nyáron ugyanis egy 65 kiló feletti tokhallal sikerült fotózkodnom” – de visszatérve a téli kalandra, melyik horgász ne adna oda bármit azért, hogy egy ilyen szép busát fáraszthasson?
Ezt olvastad már? Színváltós ponty köszöntött be a különleges halak specialistájához (részletek ITT)
És ezt? Az ország egyik legkülönlegesebb busáját fogták ki az RSD-ből (részletek ITT)
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Boros Gyula/Pecaverzum)