Már-már hihetetlen, ami idén Boros Gyulával történik. A horgász házzal és hozzá tartozó saját stéggel rendelkezik a Ráckevei-Soroksári Duna (RSD) partján Dömsödnél. Sokat horgászik napi teendői mellett, így nyilvánvaló, hogy nagyobb eséllyel fog különleges halakat, mint mondjuk a hétvégi vándorhorgászok. No, de rövid időn belül háromszor is? Igen!
A sort azzal kezdte március 9-én, hogy egy különleges, szakértők által részlegesen xantorisztikusnak nevezett pontyot emelt ki a vízből, majd május 16-án – áttörve az üvegplafont – 30 kilót meghaladó pontyot terelt szákba, amire közel öt éve nem volt példa az RSD-n.
Most pedig itt egy újabb egészen fantasztikus hal, amelyről nyugodtan megállapíthatjuk, hogy mindhárom közül a legunikálisabb. Egy 30 kilót meghaladó busa, amely mintázatában a koi pontyhoz hasonlít!
„Most tesztelek egy hamarosan megjelenő csalit, wafters és pop-up formájában lesz kapható 16 és 20 milliméteres méretben. Egy igazi szivárványos golyó, a narancssárga és a citromsárga a két domináns színe” – mondta a Pecaverzumnak Boros Gyula, aki a tesztelés során bírta kapásra a csalival a ritkaságszámba menő kopoltyúst.
A horog szabályosan a szájába akadt, ami annak is köszönhető, hogy a horgász csavart egyet korábban alkalmazott, jól bevált technikáján.
„A szokásos etetésemről jött. Viszont az utóbbi napokban kevesebb volt a kapás, ezért egy hosszabb, 12 centiméteres előkén, meglebegtetve kínáltam fel egy 16-os pop-upot, és kivételesen gyúrtam egy gombóc etetőanyagok az ólomra. A felszálló szemcsék felhősítettek, ami megtetszhetett neki” – ecsetelte a változtatás lényegét, amely minden bizonnyal hathatós szerepet játszott a busa horoghoz csalogatásában.
Mindez július 2-án, vasárnap délelőtt 10 óra magasságában történt. „Gondoltam, megint jött bitang jószág” – folytatta az események sorolását Boros Gyula, aki szokásához híven most is a kapás után azonnal csónakba csüccsent, és csak akkor kezdte meg a fárasztást, amikor már közel ért a halhoz.
„Komótosan úszkált, forgott. Úgy viselkedett, mint egy ponty. Nagy biztonsággal fárasztok mindig, mert bízok a felszerelésének miden alkotóelemében, nagyon ritkán szoktam csak halat veszíteni. De amikor megláttam, eldobtam az agyam, mert ilyenkor még a legnagyobb rutin is el tud párologni. Azt mondogattam magamban, hogy csak most el ne menjen” – emlékezett vissza arra a pillanatra, amikor a vízfelszínhez közeledve megpillantotta aktuális ellenfelét.
Boros Gyula a bojlisok körében kifejezetten „finomnak” számító, 3,35 méteres, 1,25 librás pálcát használt, amely most sem hagyta cserben, újfent bizonyított, pedig a küzdelem végére csak azon nem látszódtak a megviseltség nyomai. „Hulla fáradt volt a hal, meg én is” – summázta tömören a végkifejletet.
A színpompás busa azonban nemcsak speciális „gúnyájával” hívta fel magára a figyelmet, a méretei is tekintélyt parancsolókat. A 30,125 kilogramm mellé 100 centiméter feletti testhossz társult.
„A feltöltött fényképek nagyon megmozgatták a netet. Sokan írtak rám, hogy ilyet még nem láttak, és én is úgy gondolom, hogy Magyarország egyik legkülönlegesebb halát fogtam ki” – fogalmazott Boros Gyula, aki az elkészült fotókat eljutatta a Magyar Haltani Társaságnak (MHTT), hogy formáljanak véleményt arról, hogy mitől nézhet ki így a hal.
A Pecaverzum előzetesen megtudta az MHTT-től, hogy a szakértők szerint hibridizációra utaló jelek nem láthatók, így az kijelenthető, hogy a halnak semmi köze a koihoz. Bővebb szakvéleményt az MHTT későbbre ígért. Kíváncsian várjuk...
Videó is készült:
Kifogták Hejőkeresztúr legnagyobb aranyhalát, Bellát. Nézd meg a fotókat és a videót a halról ITT!
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: Boros Gyula/Pecaverzum)