2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Növekvő tendenciát mutatnak a szabálysértések Csongrádban, egyre több a hárombotos horgász

Növekvő tendenciát mutatnak a szabálysértések Csongrádban, egyre több a hárombotos horgász

A Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége (HECSMSZ) működési területén elkövetett szabálysértések, bűncselekmények növekvő tendenciát mutatnak – derül ki a szövetség beszámolójából.

A 2022-es évben összesen 60 feljelentés készült, míg 2023 első felében 41 horgászati jogsértés miatti eljárás indult. Ugyanez az összevetés a HECSMSZ kezelésében lévő vízterületeknél az alábbiak szerint alakul: 

A csongrádi szövetség előzetesen azt várta a 2023-as évtől, hogy a megemelkedett engedélyárak és halárak miatt jelentősen növekedni fog az engedély nélküli horgászok, valamint a hallopások száma. Az eddigi tapasztalatok ezt a várakozást azonban nem támasztották alá, ugyanis a rendszeresen ellenőrzött vizeken alig-alig találkoztak engedély nélküli horgásszal a halőrök. A HECSMSZ szerint ez a szabálysértési magatartás inkább az egyéb vizeken jellemző.

Ellenben jelentősen nőtt a kifogott méreten aluli halak megtartása, valamint a hárombotos horgászat. A méreten aluli halak megtartásánál még mindig a ponty vezeti a listát, de kezd felzárkózni mellé a harcsa is.

A halőrök jelzése alapján a horgászok jelentős számban megsértik a HECSMSZ vizeire 2023-ban kiadott Egységes Horgászrend alábbi pontjait:

  • a 15. pontban leírt szabályt, mely szerint horgászkészséget felcsalizott állapotban csak a területi jegy által feljogosított horgászkészségekre vonatkozó darabszámban lehet a vízparton tartani (vagyis 1 botos engedélynél a 2.  bot már nem lehet felcsalizott állapotban még műcsalival, villantóval sem, ugyanez 2 botos engedélynél a 3. botra értendő).
  • a 22. pontban leírt szabályt, mely szerint a megtartott darabszám korlátozással védett halak, és az egyéb halak mért súlyát a horgász köteles a fogási naplójába egy tizedes pontossággal beírni egész számra végződés esetén is (vagyis nem 1 vagy 2 kg-ot kell beírni, hanem 1,0 és 2,0 kg a helyes beírás). Erre azért van szükség, hogy a kifogott halat a horgász később ne tudja kicserélni nagyobbra,
  • a 31. pontban leírt szabályt, mely szerint a megtartott halat tilos kínos fulladásnak kitéve vödörben, nylon zacskóban, vagy szárazon tárolni. 

„Utóbbi szabálynak a megsértését sokan nem veszik elég komolyan, pedig az elkövetőjével szemben a bíróság állatkínzás bűncselekménye miatt is eljárhat. A fentiek miatt halőreink többnyire figyelmeztetésben részesítették az elkövetőket, de felhívjuk a horgászok figyelmét, hogy ismerjék meg a fenti szabályokat, és tartsák be azokat!” – írta a HECSMSZ halőri csoportjának vezetőjének.

Dávid Imre Imre azt is elárulta, hogy ebben az évben változtattak a korábbi évek halőrzési gyakorlatán. Méghozzá úgy, hogy az Atkai Holt-Tiszán az ellenőrzéseket az eddig állandóra oda vezényelt két fő halőr helyett heti váltásban csereszolgálattal más-más halőrök hajtják végre. 

A változtatás azt eredményezte, hogy háromszorosára emelkedett a feljelentések száma, így a jövőben más vízterületeken is alkalmazni fogják a halőrök átvezénylésével történő ellenőrzéseket a szövetség vizein.

A halőrzési tevékenység során idén jelentősen növelték az éjszakai horgászellenőrzések számát. Sajnos az a tapasztalat, hogy több esetben előfordult az éjszakai ellenőrzések folyamán a halőri intézkedéssel szembeni ellenszegülés, trágár, sértő megnyilvánulás a horgászok részéről, melynek egyik okozója több esetben is az alkoholos befolyásoltság volt az ellenőrzés alá vont részéről – számoltak be a szomorú tényről. 

Idén eddig öt kistérségi akciót szerveztek a Szegedi Vízirendészettel együttműködésben, melynek során a HECSMSZ valamennyi vízterületét ellenőrizték. Ezt az együttműködést az év folyamán továbbra is folytatni fogják, hiszen a szolgálatot teljesítő rendőrrel közösen végzett ellenőrzés során nemcsak a horgászati, hanem a hajózási, egyéb közlekedési szabályok betartásának ellenőrzésére is sor kerül, és a halmozott jogsértések, visszaeső elkövetők hathatósabban szankcionálhatók. 

A halőri szolgálat kiemelt feladatának tekinti a halőri jelenlét növelését a Maros-folyón, ez azonban a folyó adottságai miatt „bizony kemény dió”, ám az első eredmények után kezdenek körvonalazódni a lehetőségek.

„Van azonban az az eset, amikor már nincs pardon, nincs mellébeszélés, a szabályokat tudatosan feszegetők vagy semmibe vevők, a többszörös elkövetők és a vízpartra tervezetten hallopás céljából érkezők esetében halőreink eddig is és ezután is a jogszabályi előírások betartása mellett, de a lehető legnagyobb szigorral fognak fellépni!” – közölte a HECSMSZ.

A halőri jelentésben egyéb témákat is részleteztek. A törpeharcsa-gyérítést a halőri állomány az Atkai Holt-Tiszán, a Körtvélyesi holtágon és a Mártélyi Holt-Tiszán hajtotta végre 2022 utolsó hónapjában. 

A fogási eredmények az elmúlt évekhez képest csökkenő tendenciát mutattak, ami örvendetes abból a szempontból, hogy vélhetően ténylegesen csökkent ezen idegenhonos halfaj állománya, ezáltal nagyobb esély van arra, hogy az őshonos halak szaporodása hatékonyabb legyen, valamint a horgászfogások is eltolódnak az őshonos halfajok megfogásának irányába.

A kormorán gyérítését a jogszabályi előírások maradéktalan betartásával sikeresen végrehajtotta a halőri állomány elsősorban az Atkai Holt-Tiszán és a Tisza-folyó Csongrád-Csanád vármegyei szakaszán. Az általunk lelőtt madarak egyedszáma jelentős növekedést mutat, ami hosszabb távon komoly halvédelmi jelentőséggel bír.

Az ökológiai célú busahalászat 2023. január 30-tól vette kezdetét, a cél az inváziós, elöregedett idegenhonos állományt alkotó nagy testű busák kifogása volt.

A busák keresése és terelése a holtág északi részén kezdődött meg a védett résztől, majd a Kis-Tisza sziget és a Disznó-öböl területrészeken folytatódott. 

A kifogott busák a szállítások időpontjáig tartóhálóra kerültek, elhullást nem tapasztaltak A négy szállítási napon összesen 5489 kilogramm busát szállítottak el.

A telepítések végrehajtása folyamatosan zajlik, hiszen az év első felében van lehetőség az előnevelt ivadékhalak kihelyezésére, így ez az időszak a legeseménydúsabb. 

2023 első félévében – ide számolva a július 5-i ivadékharcsa telepítést is – 19 kihelyezési napon 49 kihelyezési ponton végeztek állománypótlást. Az általában telepítésre kerülő, ponty, harcsa, süllő, csuka mellett vegyes keszegfélék, menyhal, balin, jász, csapósügér is érkezett a vizekbe. 

A HECSMSZ kezelésében álló vízterületek vízpartjainak, útjainak, horgászhelyeinek karbantartása szintén folyamatos feladat, különösen az idei csapadékosabb időjárás miatti sűrűbb aljnövényzet irtása foglal le sok időt. 

A Salakoson hét darab az Atkai Holt-Tiszán három darab új horgászhelyet is létesítettek. A horgászhelyekhez vezető utak állagmegóvása komoly egyeztetéseket igényel, és nem olcsó mulatság, ezért arra kérik a horgászokat, hogy tartsák be az ide vonatkozó szabályozást, és esős idő után ne hajtsanak fel a földutakra. 

Az év első felében a fentiek be nem tartása miatt 23 esetben figyelmeztetésben részesítették a sáros időben a földutakra felhajtó horgászokat.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: HECSMSZ)