2024. december 3. kedd | Ferenc, Olívia
Aktuális

Novemberben befejeződnek a Rába-Rábca projekt kiviteli munkálatai – fotókkal

Novemberben befejeződnek a Rába-Rábca projekt kiviteli munkálatai – fotókkal

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság (OVF) és az Észak-dunántúli Vízügyi Igazgatóság (Éduvizig) által alkotta konzorcium irányításával a Környezeti és Energiahatékonysági Operatív Program keretében zajlik a „A Rába és a Rábca folyó mentesített öblözeteinek árvízvédelmi fejlesztése (KEHOP-6.4.1-22-2023-00008.) című komplex árvízvédelmi fejlesztés. A projekt az Európai Unió és Magyarország kormánya által nyújtott 3,9 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból valósul meg.

A komplex árvízvédelmi fejlesztés célja, hogy javuljon a Rába- és Rábca-folyók mentén élők épített és természeti környezetének árvízvédelmi biztonsága – számolt be közleményben az Éduvizig.

A fejlesztéseknek köszönhetően az árvízvédelmi művek biztonságosabbá, az árvízkárok sikeresebben megelőzhetővé válnak.

Ez kedvező hatással lesz a térség gazdasági-, társadalmi fejlődésére, hiszen az árvízvédelmi biztonság az egyik fontos tényezője a turisztikai, gazdasági és egyéb településfejlesztési törekvéseknek – írták. 

A nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű beruházás a Rába Sárvár és Kemenesszentpéter közötti szakaszát érinti, valamint a Rábcán négy pontszerű helyszínt.

A Rábán 59+415 folyamkilométernél 2022 augusztusában elkészült a pápoci fenékküszöb (nyitóképünkön), mely visszaduzzasztásával a jobb parti pápoci holtágat reaktiválta, valamint a folyó medersüllyedését hivatott ellensúlyozni mintegy 2,5 kilométer hosszon.

A hullámtéri árvízvédelmi fejlesztések – nagyvízi levezető vápák kialakítása – a Rábakecöl, Kenyeri, Páli és Kemenesszentpéter térségében a végéhez közeledik.

A legfontosabb projektelem a kemenesszentpéteri másodrendű védmű kiépítése tervszerűen zajlik. A vápák és a körtöltés esetében a nagytömegű földmunkák befejeződtek, csupán a humuszterítés, füvesítés és a töltéstartozékok kihelyezése maradt hátra.

2023. augusztus elején a Rábán már le is vizsgáztatták a vápákat, melyeknek köszönhetően az árvíz 50-60 centiméterrel alacsonyabb szinten vonult le környezetükben, mint egyéb hullámtéri vápákkal nem rendelkező rábai szakaszokon, igazolva a projekt hasznosságát – közölte az Éduvizig. 

A Rábcán összesen négy régi zsilipet bontott el a kivitelező Mosonszentmiklósnál, Mosonszentjánosnál, Börcsnél és Lébénynél). Helyettük korszerűbb és az árvízi terhelésnek ellenállóbb műtárgyak készülnek.

2023. szeptember 26-án a projekt jelentőségéről és az aktuális munkák készültségi szintjéről tartottak sajtónyilvános lakossági eseményt Pápocon, a kivitelezés leglátványosabb helyszínén, melyen az Éduvizig lehetőséget biztosított a párbeszédre és a terület bejárására a sajtó és a lakosság részére.

A kivitelezési munkák 2022. év első felében kezdődtek meg, a műszaki átadás-átvétel a tervek szerint 2023 novemberében történik meg.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Éduvizig)