2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Aktuális

Pofonegyszerűen termeszthető a tigrismogyoró – videóval

Pofonegyszerűen termeszthető a tigrismogyoró – videóval

Baer Csaba tavaly kezdett bele a tigrismogyoró termesztésébe, idén pedig már száz négyzetméteres ültetvényt hozott létre. A szüretet már elkezdte, a terméssel meg van elégedve. Azt mondja, akinek van lehetősége otthon a termesztésre, nyugodtan vágjon bele, mert pofonegyszerű és kifizetődő. 

Sokan azt sem tudják, hogy mi fán terem a tigrismogyoró, pedig egy kiváló csali, imádják az amurok és a pontyok is. Szinte minden horgászboltban meg lehet kapni, az ára 1500-2500 forint között mozog, árulják különböző ízesítésben és natúr változatban is. No, de azzal kevesen vannak tisztában, hogy a tigrismogyoró valójában egy gyomnövény, ebből kifolyólag igénytelen, így könnyű termeszteni is. 

Baer Csaba tavaly vetett először kísérleti jelleggel, idén pedig pár fél kiló magot szórt szét kilenc sorban, száz négyzetméteren. A terület felét már le is aratta. Régebben teszthorgászként is tevékenykedett, de ma már csak „magának” pecázik, és mellette kertészkedik.

Szerinte gyerekjáték a tigrismogyoró termesztése, sokan mégis azért nem vágnak bele, mert az aratás egy kicsit macerás.

„A gyökeréről kell leszedni a mogyorókat. Ki kell ásni, nem lehet tépni, mert akkor benne marad a földben a mogyoró. Utána le kell verni róla a homokot, le kell szedni a gyökérről a mogyorókat, azt mosni kell, és szárítani, majd egy órát főzni” – mesélte a Pecaverzumnak. 

A tisztításra is kitalált már egy saját technikát: egy nagy ládában kaviccsal keveri össze a termést, zárogatja, és a kő leveri a homokot. Kétféle ízűt szokott készíteni: mézest és chilist. Csak természetes alapanyagokat használ, a chili is a kertből származik, de Csaba szerint mesterséges ízesítőkkel is elkészíthető.

„Ebben az esetben 48-72 órát áztatni kell még főzés után ugyanabban a lében. Amikor majdnem elkezd savanyodni, akkor kiszeded. Ha nem tudod felhasználni, fagyaszd le, mert megromlik. Ugyanúgy megsavanyodik, mint a kukorica” – árulta el a praktikát. 

Az elkészült csalikkal rendszeresen horgászik is, sokat jár a Dunára és a Velencei-tóra, de más vadvizeket is szívesen látogat. A saját termesztésű tigrismogyoróval pedig már számtalan szép halat fogott.  

„Vannak akik úgy tartják, hogy a nyáron válik be a legjobban, de nálam most van a legnagyobb időszaka, nekem nagyon megy. Azokon a vizeken, ahol nem ismerik a tigrismogyorót a halak, szoktatni kell őket hozzá kukoricával, de ha elkezdi enni, akkor utána nem a kukoricát fogja keresni” – mondta Csaba. 

A száz négyzetméteres ültetvény feléről 6,5 kiló tigrimogyorót sikerült betakarítani, a másik fele még hátravan. Csaba egy videót is készített a kertjéről. Abban elmondja, hogy elégedett a terméssel. Sok gondosságot nem igényelt a növény, csak locsolta és gazolta.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Youtube, Facebook)