Rengeteg beszakadt horgászfelszereléstől szabadították meg a Látókép-víztározót. Többszáz méter damilt, többtucat ólmot és rengeteg szabálytalan szereléket hoztak felszínre.
Időről időre (immár hagyományosnak mondható módon) rendszeresen szerveznek a Látókép-víztározón víz alatti takarítást, melynek célja, hogy a tó medrét megszabadítsák a beszakadt szerelékektől.
Az elmúlt héten a nagy egyesületi csónak segítségével a debreceni ágban a kíméleti résztől indulva kezdték meg a munkát a part mentén haladva – számolt be Látóképi-víztározó halgazdálkodásra jogosultja, a Ponty Centrum Horgász Egyesület.
A munkát végzők három óra hossza alatt érték el a 7-es számú behúzós helyet, addigra viszont megtelt a 4,7 méteres csónak több száz méter zsinórral, körülbelül 50 darab ólommal és nagyjából 20 darab etető kosárral.
Sajnálattal tapasztalták, hogy a végszerelékek között több is volt, amelyet a tó szabályzata szerint tilos alkalmazni, több „furcsaság” is előkerült”.
„A képek úgy gondoljuk, önmagukért beszélnek, egyszerűen döbbenetes ezeket látni. Nem baj, ha valaki nem profi horgász, sőt az se baj, ha haza akarja vinni a kifogott halat, hiszen van erre jegytípus, de a halnak is meg kell adni az esélyt minden alkalmazott módszer esetén!” – írták a szabálytalan szerelékekről közzétett fotókhoz.
Hangsúlyozták, hogy a fonott előtét zsinór halvédelmi okokból évek óta tilos, ahogy a leadcore zsinór is.
„Akadókkal tarkított Látókép, a halak számára esetleges szakadáskor ez végzetes is lehet” – hívták fel a figyelmet, majd folytatták a szomorúságot keltő fotók elemzését.
„Tilos a két horog használata is évek óta. A fonott zsinórral elkötött klipszek, melyeknél etetőkosár vagy ólom van, a végén szintén rendkívüli károkat okozhatnak! A kapocs és a másik kapocs egymásba csatlakozása is tilos, hiszen szabály szerint úgy kell összeállítani a végszereléket, hogy a hal szakadás esetén ne cipelje azt magával” – fogalmaztak.
Az alábbi fotón látható behúzós szerelék is döbbenet, érthetetlen, és a halnak semmi esélye nincs ebben az esetben, ahogy nem is volt.
A 14 kilós ponty életét Molnár Józsefnek köszönheti, akinek a stupekján akadt fent a kolonc rengeteg zsinórral, és ki tudja, mióta cipelte szerencsétlen magával.
„Rengeteg káros és oda nem illő anyagtól szabadult meg ismét a tározó. Ez borzasztó mennyiség, és a mederhez még hozzá sem tudtunk kezdeni” – összegzett a Ponty Centrum Horgász Egyesület, hozzátéve, hogy a munkát folytatják, a halőrök pedig folyamatosan ellenőrizni fogják a végszereléket.
Végezetül megkértek mindenkit arra, hogy figyelmesebben olvassa el a szabályzatot, hiszen az tartalmaz eltéréseket az Országos Horgászrendben megszokottaktól, illetve halőreink is folyamatosan ellenőrizni fogják adott esetben a végszerelékeket.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(fotók: Látóképi-víztározó FB-oldala)