
A balatoni cápa legendája már többévtizedes múltra tekint vissza, a mostani történet főszereplője viszont egy valódi tüskéscápa, amely a 90-es években keltett riadalmat Keszthely környékén.
Óriási nézettséget ért el a Pecaverzum cikke és videója a balatoni cápáról, amely valójában busa. A témát tekintélyes internetes oldalak is átvették, és feldolgozta a TV2 és az RTL Klub is.
A Tihanynál észlelt hal hátúszója kilógott a vízből, ezzel olyan látványt keltve, mint egy cápauszony jelent volna meg a vízfelszínen.
A látvány riasztó, de ijedelemre semmi ok, ugyanis cápa nem él a Balatonban, a busák pedig ártalmatlanok az emberre.
A balatoni cápa legendája azonban tovább él, a Pecavezum egyik olvasója megdöbbentő esetről számolt be még a 90-es évekből.
A történet szerint László Mahartnál dolgozott hajógépészként, és egyszer az Al-Dunán vásároltak a halászoktól négy darab tüskéscápát.
„Az egyiket az egyik kollégám egyben lefagyasztotta. Ő amúgy Keszthelyen lakott, talán még ma is. Ő mesélte, hogy amikor hazamentünk, fogta a fagyasztóból a cápáját, és haza vitte. Igaz, a vonaton kicsit kiolvadt. Hirtelen ötlettől vezérelve a hátára dobta a körülbelül egyméteres jószágot, és gyalog hazaindult” – elenevítette fel a több évtizedes sztorit László.
A parton aztán csodálkozva nézték a horgászok, és kérdezték, hogy milyen halat cipel? Ő nemes egyszerűséggel ennyit válaszolt: „Tüskéscápa. Ott fogtam a móló mellett” – és szépen hazaballagott.
„Amikor elmesélte a hajón, persze, hogy jót röhögtünk, és mondtuk neki, Öreg, miattad maradnak el a Balcsiról a német turisták!” – anekdotázott az egykori hajógépész, aki egy fotót is mellékelt, amely nyitóképünkként szerepel.
A fotó eredetiségéről megkérdeztük a mesterséges intelligenciát (Lászlót sajnos nem értük el).
„A kép egy régi, feltehetően 1980-as vagy 1990-es években készült fotó, amelyen egy hajó fedélzetén több férfi látható, kezükben vagy mellettük néhány nagy testű hal. A fotó minősége és megvilágítása alapján nehéz teljes biztonsággal azonosítani a fajokat, de a következő megfigyelések segítenek: hosszúkás, orsó alakú test, Világos (sárgás, barnás) bőrszín, hegyes orr, jól látható szájnyílás. Az egyik férfi által tartott példány különösen emlékeztet valamilyen porcos halra, pl. cápa-féleségre (valószínűleg tüskéscápa vagy macskacápa)” – írta a ChatGPT.
A program hozzátette, hogy a tüskéscápa (Squalus acanthias) gyakori volt a Fekete-tenger és az Al-Duna térségében, ahonnan a történet szerint a halak származtak.
„Kis mérete (1–1,5 méter), kifejezett hátúszói és jellegzetes alakja miatt felismerhető. A kép és a sztori alapján teljesen összevág, hogy ezek a halak valóban tüskéscápák lehetnek – akár az említett történethez tartozók is” – fogalmazott a mesterséges intelligencia.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pecaverzum olvasói fotó)