
A Balatonban cápa sosem úszott, mégis időről időre felbukkan – legalábbis a képzeletben. A legújabb észlelés Tihanynál történt, ahol egy busa hátúszója idézte meg a horrorfilmek világát. A hasonlóság meglepő, a riadalom valódi, de a veszély továbbra is csak illúzió.
A cápás horrorfilmek visszatérő jelenete, amikor a békésen úszkáló strandoló hirtelen meglátja a víz felszínén közeledő csúcsragadozó uszonyát, megdermed a rémülettől, miközben baljós zene fokozza a feszültséget.
Nos, ez a jelenet könnyen a Balatonnál is lejátszódhat, ha nem vagyunk tisztában azzal, hogy a magyar tenger csak egy népies kifejezés, és nem él a tóban – bármennyire is szeretné Kozsó – delfin és cápa sem.
Bár még ez sem garancia arra, hogy nem ijedünk meg, ha ez véletlenül megtörténik, főleg ha egy gyerekről van szó, aki már látott hasonló filmet. És megtörténhet? Elméletileg nem, gyakorlatilag viszont igen!
A Balatonban élő hatalmas busák ugyanis a vízfelszínen közlekedve pontosan ezt a látványt nyújtják. Kilógó hátúszójuk kísértetiesen hasonlít egy cápauszonyra.
A jelenet le is játszódott július 8-án, kedden Tihanyban, a videót a Pecaverzumnak küldték el.
Tavaly egy hasonló felvétel óriási riadalmat keltett a Balatonnál. Volt olyan, aki lemondta nyaralását a félelemtől. (Nézd meg ITT!)
Akkor Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) vezérigazgatója nyugtatta a kedélyeket.
„Annak a cápának nagyon nehéz dolga van, amelyik el akar jutni sósvízi élőhelyéről a Balatonra – mondta a BHNp Zrt. vezérigazgatója, aki meg is magyarázta, hogy miért.
„Nemcsak egy vállalhatatlanul hosszú utat kellene megtennie, de az édesvíz sem tenne túl jót az »egészségének«. Röviden: a cápa nem él meg az édesvízben, azaz teljesen kizárt, hogy a cápáknak bármelyik fajtája megjelenjen a Balatonban” – szögezte le Szári Zsolt.
Szerinte a balatoni cápa híre már többször felröppent – bizonyítja ezt a tavalyi és a mostani eset is –, és ez olyan tévhit, legenda, mint a balatoni hekk.
Ami a tavalyi és az idei felvételen látszik, valószínűleg egy hibrid busa fajta, amelyek akár 40-50 kilogrammosak és közel 30 évesek is lehetnek, testhosszuk pedig elérheti a másfél métert.
A tájidegen hibrid busát a hatvanas években kezdték el telepíteni a Balatonba, ahol a szakemberek szerint nem képesek szaporodni.
Tudatos telepítéssel kerültek a tóba, és a halászati szakemberek most azt várják, hogy öregedés által „kikopjanak”.
Amikor a partközeli vízfelszínen látjuk ezeket az egyedeket, akkor vagy szervi bajuk van, vagy már annyira öregek, hogy éppen elhullás előtti állapotban vannak. Ilyenkor jönnek fel a víz felszínére, és látszik ki a hátuszonyuk, amely jóval kisebb, mint egy cápa uszonya.
A megelőző évhez képest 2024-ben csökkent a kifogott törpeharcsa és a busa rögzített mennyisége a Balatonnál. Részletek ITT.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Pecaverzum)