
Az idei évtől egy új szabályt vezettek be a Balatonnál, ami a horgászrend 37. pontjában olvasható. E szerint július 1. és augusztus 31. között a visszaengedni kívánt vagy visszaengedni kötelező süllőt a Balaton vizéből kiemelni nem szabad. Kivételt jelenthet a méreten aluli süllő esete, illetve ha parti horgászat esetén a terepviszonyok nem teszik lehetővé a vízben való horogszabadítást.
A Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) két kollégája, Nagy Gábor horgászati ágazatvezető és Fehér Boga Pál horgászturisztikai munkatárs (nyitóképünkön) egy videóban mutatta be, hogyan is kell kivitelezni a horogszabadítást csónakból úgy, hogy a süllő a vízben marad.
Fontos, hogy már a horgászat elején végig gondoljuk, hogyan kezeljük majd a halat. Legyen a kezünk ügyében a merítőszák és a horogszabadításhoz használatos eszköz.
Mielőtt a halhoz hozzányúlunk, a kezünk legyen tiszta és vizes, minél hűvösebb. Ha napkrémet használtunk, mindenképpen nagyon alaposan mossuk le.
„Amikor megfogjuk a halat a kopoltyúfedőjénél, akkor csak a csontlemezt fogjuk meg, a piros szilványlemezekhez lehetőleg ne érjünk hozzá” – tanácsolták.
A csaliszabadítás során tartsuk erős kézzel a halat, ezzel kisebb kárt okozunk neki, és egy határozott mozdulattal vegyük ki a horgot.
„Nem állhatunk úgy hozzá a pecához, hogy száz százalékban csak catch&release horgászunk (C&R, azaz megfogni és visszaengedni – a szerk.), mert lehetséges olyan sérülés, amikor a halat haza kell vigyük. Ha a szilványlemezebe akadna a horog, eltörné azt vagy nagyon vérezne, akkor jobb, ha megtartjuk” – hangsúlyozták.
Ha nem csak úgy szeretnénk fotót készíteni, hogy a süllő a szákban van, arra is van megoldás.
Finoman csúsztassuk ki a hal alól a merítőszákot, ekkor ajánlott kopoltyúfedőben tartani, mert ez a legstabilabb tartás.
Ezt követően minimálisan megemelhetjük, de teljesen nem szabad kivenni a vízből, és arra is ügyelni kell, hogy a kopoltyúív maradjon vízben.
Az még belefér, hogy a farkát egy kicsit megemeljük vagy deréktájékon az oldalvonaláig kiemeljük a fénykép erejéig – mondták a szakemberek, akik a visszaengedésre is kitértek.
„Akkor engedjük menni, ha érezzük, hogy feszíti magát, és már úszna el, de a biztonság kedvéért a faroktövénél fogva le is lökhetjük a mélyebb és hidegebb vízrétegek felé” – ajánlották.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: BHNp Zrt. FB-videó képernyőfelvétel)