A Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület (BSHE) tájékoztatása alapján a tavaszi beruházások egyik elemeként pótoltak egy régi elmaradást. A 2010-es nagyberuházás, az új vízterületek kialakítása során a VI. tórészletet nem kötötték be az emelt szintű, déli tavi vízkeringetéses rendszerbe, így ott az egyre gyakoribb aszályos időszakok miatt a biztonságos vízszint, ezzel kapcsolatban egy értékes halállomány biztonsága eddig nem volt garantálható. Ezért egy átmeneti időszak után a horgászat is hosszan szünetelt. 2024-ben aztán minden megváltozott, és szeptember 20-tól újra megnyílt a horgászat lehetősége is.
A BSHE elnöksége az év elején úgy döntött, hogy a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) által támogatott versenypálya- és infrastruktúra-beruházásokat kiegészítve újra bevonja a vízterületet a maconkai horgászat rendszerébe.
Először a műszaki beavatkozások folyamatát kellett megtervezni és megvalósítani. A Rekord-tó kivezető- és az Élmény-tó bevezető zsilipje között egy körgáttal kialakították a közvetlen összeköttetést, így egy kis dísztó is keletkezett.
Rendezték a keleti oldal horgászpadkáját, valamint a parti és a fás növényzetet is a horgászat biztosítása érdekében.
Elkészült az Élmény-tavat a fő tározótérrel összekötő új zsilip, és innentől már a magasabb vízszint tartása és a friss vízzel történő ellátás is megoldódott, a beszerelt vízforgató pedig továbbra is a biztonsági tartalék szerepét tölti be.
A jelenlegi halállomány két oldalról épült fel. Az egyik az elmúlt években itt nevelkedett halak, melyek részben a Rekord-tóból származtak. A másik oldal a tervezett telepítések és a belső szelekciók áttelepítései. Ennek eredményeként mára a tavat szép állomány jellemezi, melyet ősszel és a jövőben még tovább fognak fejleszteni.
Már most is szép a pontyállomány, köztük célzottan kerültek ide válogatott koi pontyok, spanyol (szórt pikkelyes) pontyok és bőrpontyok is. Közöttük már 10 kilogramm feletti egyedek is megtalálhatók, miként a korábbról itt maradt amurok esetében is.
A ragadozók közül a próbahorgászatok visszaigazolták a csuka erős jelenlétét, de kisebb mértékben süllő és kősüllő is megtalálható. Igazi kuriózum a pettyes harcsa és a fehér harcsa.
A fehérhalak mennyisége jelentős, ezért tovább fogják majd a ragadozóállományt is erősíteni.
Maga a víztest részben növényszigetekkel tarkított, szép élőhellyé alakult egyedi összetételű halállománnyal és 1,5-2,0 méteres jellemző vízszinttel.
Az Élmény-tavon a horgászat 2024-ben még kedvezményes áron, a vendégek esetében kizárólag érvényes sportcélú napijeggyel (felnőtteknek 4300 forint), a tagok esetében speciális vízterületi kiegészítő jeggyel (felnőtteknek 2600 forint) vehető igénybe.
A vízterületen az éjszakai horgászat nem engedélyezett, a napi foglalási előjegyzés a halőröknél lehetséges. Ha a megérkezés (telefonos értesítés hiányában) az előjegyzésben megjelölt érkezési időpontot követő egy órán belül nem történik meg, a BSHE fenntartja a jogot az előjegyzés – visszatérítés nélküli – egyoldalú felmondására, a hely kiadására, illetve az előjegyzés szerinti díj megtérítésének előírására.
Az Élmény-tavon a helyfoglalás lehetőségét is biztosítani kívánják a jövőben, a további telepítések és az infrastruktúra kiépítése után várhatóan a 2025. évi főidény kezdetétől.
A vízterületen egyszerre maximum nyolc fő horgászhat. Az Élmény-tavi horgászat lehetősége legalább két felnőtt vagy egy felnőtt és egy ifjúsági horgász jelentkezése és tényleges jelenléte, mint minimumfeltétel esetén biztosított. A gyermekek horgászatát a BSHE elnöke vagy elnökhelyettese engedélyezheti.
A vízterületen a horgászat csak partról, azon belül a keleti (fő tározótér felőli) partszakaszon, a horgászatra kijelölt partszakaszon lehetséges. Téli időszakban (jegesedés) vagy versenyek esetében a BSHE a horgászhelyekről esetileg rendelkezik. A nyugati parton irányjelölés tartós elhelyezése, valamint oda a végszerelék etetés közbeni időszakos áthordása tilos.
Az Élmény-tavon – a törpeharcsa kivételével – általános halelviteli tilalom van érvényben. A vízterület génbankként és fajtakísérleti térként is üzemel, így a fokozott horgászati-, halkezelési-, valamint adminisztrációs kötelmek betartása kutatási és állományfejlesztési célból is kötelező.
Halszelekció elrendeléséről, az abban való közreműködésről a BSHE minden esetben külön rendelkezik, hal önálló áthelyezése tilos. Az Élmény-tavi horgászatra egyebekben a BSHE horgászrendjének előírásai, kiemelten a Rekord-tavi horgászatra előírt 90-91., valamint a 93-97. pontok kötelező érvényűek.
A továbbiakban aktuális információkat a halőröknél lehet beszerezni, a telepítésekről majd külön is beszámolnak. Az első rekordhalat kifogó horgászt a BSHE egy üveg pezsgővel fogja jutalmazni.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: BSHE)