2024. november 22. péntek | Cecília
Aktuális

Megtréfálta a horgászt a pontyfejű kárász

Megtréfálta a horgászt a pontyfejű kárász

Sok horgász bajban van, amikor meg kell különböztetnie az ezüst- és az aranykárászt (másnéven széles kárászt), a két halfaj ugyanis első pillantásra rendkívüli hasonlóságot mutat.

De a két rokonfajt már csak azért is nagyon fontos felismerni, mert az ezüstkárász inváziós, így hazánkban nem kerülhet vissza a vizekbe, míg az aranykárász – igaz, hogy nem védett –, de a nem fogható kategóriába tartozik (a kecsegéhez és a vágódurbincshoz hasonlóan), így a visszaengedése kötelező. A fajfelismerést ráadásul az ezüstkárászra jellemző hibridizáció sem könnyíti meg.

Egy horgász augusztus 12-én a budapesti Lupa-tavon fogott számára kérdéses kárászt, amelyről az elkészült fényképet beküldte a Magyar Haltani Társaság (MHT) „Mit fogtam?” elnevezésű rovatába.

„Hiába ezüstös és 31 darab az oldalvonalán a pikkely, nem vagyok száz százalékosan meggyőződve a testforma és a fej alapján, hogy ez ezüstkárász” – írta a horgász.

Hozzátette, első körben széles kárásznak hitte a halat, de később ezt elvetette. „Pontykárász hibrid lenne?” – így szólt a kérdés, az MHT pedig a weboldalán megjelent válaszában elsőként az utóbbi felvetésre reagált.

„A hal kissé magas hátú, de erről nem lehet hibridizációra gondolni, mert az ezüstkárászok testhosszhoz viszonyított testmagassága igen tág határok között változik” – emlékeztettek a szakértők által megfogalmazott válaszban.

A horgász azonban nem tapogatózott teljesen sötétben a „hibrides” felvetéssel, mivel az MHTT szerint a hal feje valóban hosszúnak tűnik egy kissé, így nem zárható ki, hogy az egyik szülője, ha nem is ponty, de egy hibrid ezüstkárászponty volt.

Ezt azonban már soha nem tudjuk meg, mivel ennek megállapításához genetikai vizsgálatra lenne szükség a MHTT szerint. De akkor milyen halat akasztottak a Lupán?

„Széles kárászra utaló jellegzetesség – a hátúszó ívesen domború szegélye – nem látható a képen, de nem gondoljuk, hogy ilyen lett volna. Az úszók és a pikkelyek szürkés színét is mérlegelve a legvalószínűbbnek az látszik, hogy a hal egy ezüstkárász” – vonták le a végső következtetést.

Akinek problémát jelent az ezüst- és az aranykárász megkülönböztetése, annak ajánljuk a témában megjelent korábbi cikkünket.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: MHTT)