Futótűzként terjedt az interneten, majd pedig az országos sajtóban, hogy buffalót fogtak Magyarországon. A képek alapján többen csak találgattak, hogy kis- vagy nagyszájú példányról van szó. Az ügyben most egy amerikai szakértő is megszólalt.
Kapitális, egészen pontosan 14,20 kilogrammos buffalót fogtak az Őrszentmiklósi víztározón április 18-án – adta elsőként hírül a Pecaverzum.
Az Észak-Amerikában őshonos hal olyan ritkának számít Magyarországon, hogy az elmúlt 23 évben mindössze néhány fogásról érkezett hír. Korábbi cikkünk megjelenése óta az is kiderült, hogy a nagyszénási tóban is élnek buffalók, így tehát biztosan kijelenthető, hogy legalább három vízterületen jelen vannak a világ legtovább élő, édesvízi, csontos halai (kutatók találkoztak már 112 éves egyeddel is Észak-Amerikában).
A buffaló-fogás nagyon ritkának számít, a Maconkai-víztározóba több mint tíz éve betelepített hat darab halból eddig csak egyet sikerült kifogni. És szó nincs arról, hogy elpusztultak volna, mert a tó munkatársai minden évben látják őket, tehát nagyon is jól érzik magukat.
Az Őrszentmiklósi víztározóban kifogott halról még a vízkezelő Őrbottyáni Barátság Horgász Egyesület titkára sem tudott, pedig több mint tíz éve dolgozik ott. Az egyesületben mindenki meglepődött, és korábban nem hallottak róla, hogy élne buffaló a tóban.
A hal híre bejárta az országos sajtót, és a Pecaverzum Facebook-oldalán is nyolcvanezer embert ért el a bejegyzés. A buffalóról első ránézésre Harka Ákos, a Magyar Haltani Társaság elnöke azt mondta, hogy nem bigmouth-ról, tehát nagyszájú buffalóról (Ictiobus cyprinellus), hanem kisszájú buffalóról (Ictiobus bubalus) van szó. „Ez azonban még teljes bizonyossággal nem jelenthető ki” – tette hozzá akkor.
A poszt alatti kommentekben többen is megkérdőjelezték a szakember állítását, aki azóta újabb következtetéssel szolgált. A Pecaverzum megkeresésére közölte, továbbra is eltér a magyar szakemberek véleménye, így a képeket elküldték amerikai kollégáknak.
„Nekünk, Magyarországon kevés tapasztalatunk van ezekről a fajokról, ezért Kottelat és Freihof Handbuch of European Freshwaters Fishes című könyvére támaszkodtunk. A kézikönyv szerint a nagyszájú buffalónál (Ictiobus cyprinellus), ha a felső ajka csúcsától hátrafelé haladva húzunk egy képzeletbeli egyenest a hal hosszában, annak érintenie kellene a szem alsó szélét. Ennél a halnál úgy láttuk, hogy jóval alatta megy el a vonal, ezért kisszájú buffalóként (Ictiobus bubalus) azonosítottuk – összegezte az eddigi megállapításokat.
A képet megérte kiküldeni, mert az amerikaiak fontos információval szolgáltak, de sajnos a rejtélyre mégsem derült fény.
“Egy amerikai kollégának szerint csak csukott szájnál lehet egyértelműen eldönteni, hogy éri-e a szemet az említett vonal, vagy jóval alatta megy el, de ilyen kép sajnos nem áll rendelkezésünkre. Végül is szerinte a test alakja, valamint a viszonylag vékony ajak alapján a hal nagyszájú buffaló (Ictiobus cyprinellus)” – nyilatkozta portálunknak Harka Ákos.
A tanulság: ha valaki újra buffalót fogna, ügyeljen rá, hogy csukott szájjal is készüljön róla fénykép!