2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Aktuális

Vehemens ívás közben fotóztak genetikai hibás paducot

Vehemens ívás közben fotóztak genetikai hibás paducot

A halat a Fekete-Körös egyik romániai torkolátában örökítették meg ívás közben. A szakemberek szerint egy részleges festékhiányos és genetikai hiba miatt narancsfoltos példányról lehet szó.

Egy eléggé rossz minőségű fotót kapott a Magyar Haltani Társaság (MHTT) honlapjának Mit fogtam? elnevezésű rovata, de a horgász jól körülírta, hogy mit látott.

„Május 3-án paducívást filmeztem Romániában, Belényesen, a Nyimesdi- vagy Kreszulya-patak és a Fekete-Körös összefolyásánál. Ott került kamera elé ez a vehemensen ívó, világos színű paduc. Az egyik képen az is látszik, mintha narancssárga foltok lennének a fején” – írta az Sz. B. monogramú olvasó, aki azt kérdezte, hogy vajon a hal albínó lehet-e.

Az MHTT szerint az albínó halak teljesen festékhiányosak, így a kérdés gyorsan el is dőlt, de azért bővebb magyaráraztot is fűztek a felvetéshez.

„Ezen a halon megvan a gyöngyházfényű guanin, mert különben rózsaszínű lenne a bőr alatti hajszálerektől. Xantofillt is termel, különben nem lennének narancszín foltjai. Egyedül a fekete melanin szintézisére nem képes, tehát részleges festékhiányos és genetikai hiba miatt narancsfoltos példány lehet” – fogalmaztak a szakvéleményben.

Tudtad, hogyan lehet megkülönböztetni az arany- és ezüstkárász? Tévedsz, ha azt gondolod, hogy a színe alapján. A válaszért KILLELJ IDE!

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: MHTT)