Március 30-án, szombaton 14 órától 22:30-ig közös szolgálatellátásra került sor a Dunai Vízirendészeti Rendőrkapitányság (DVRK) és a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) szervezete közt. A végrehajtásban a DVRK részéről Béres Ferenc főtörzsőrmester, a Ráckevei-Soroksári Duna (RSD) körzeti megbízottja, Pfeifer Rikárd és Gönci György, az RDHSZ hivatásos halőrei vettek részt.
A halőri szolgálati kisgéphajóval a Ráckeve és Tass közötti vízterület ellenőrzése volt a feladat. 20 óra körül járhatott az idő, amikor Dömsöd magasságában a már hegymenetben közlekedő halőrhajó legénysége figyelmes lett egy rendkívül bizonytalan mozgású kenura, melyben két férfi próbált evezni az RSD közepén, szintén felfelé haladva – olvasható az RDHSZ közleményében.
A vízirendőr el is határozta, hogy a hajó előtt ekkor még körülbelül 400 méterre lévő kenut közelítsék meg, mert gond lehet. Ebben a pillanatban a kenu egy újabb indokolatlan jobbkanyart követően a jobb oldalára dőlt, és a két férfi a vízbe esett.
A halőrhajó valósággal kilőtt a vízből, és néhány pillanat alatt leküzdötte a pár száz méteres távolságot. Éppen időben álltak meg a baleset helyszínén. A két férfi kibukkanva a víz alól kétségbeesetten próbált a felszínen maradni a 12 fokos vízben. Az egyikük már többször a víz alól bukott fel, nyelt is belőle bőven, egyre erőtlenebben kapálózva. A másik férfi próbálta a süllyedő kenut menteni vagy abba kapaszkodni, de az – mivel semmiféle légtartállyal nem rendelkező kenuhéj volt csupán – merülni kezdett és vele a férfi is.
A megérkező halőrhajó a folyás és a szél alól közelítette meg a közvetlen életveszélyben lévő férfiakat. Alájuk fordulva, a hajó oldalát mutatva nyílt lehetőségük a megnyugtató, ám határozott utasításoknak megfelelően megragadniuk a hajó peremét. Ezt követően először a kimerültebb állapotban lévő balesetest sikerült behúzni a hajóba, majd a másik férfit segítették be.
Tisztább tudatának köszönhetően ő tudott is segíteni a testének felnyomásával a hajó peremére, majd a hajóba került ő is szerencsésen. Sikerült közben az utolsó pillanatban megragadni a kenu végét is, amely már úton volt az azon a helyen több mint 4,5 méteres RSD feneke felé. Előbukkant a kenu alól egy hátizsák is, mely szerencsére nem merült el, így a személyes holmi is megkerült.
A sikeres mentést követően a halőrhajó legénysége a két kimerült és erősen reszkető férfit, a mellévett alakzatban továbbított kenujukkal együtt Dömsöd településre szállította egy általuk megjelölt stéghez, melyről elindultak a majdnem végzetes útjukra. Itt épségben át tudták adni őket a megjelent családtagjaiknak. Többszöri tesztkérdésekre helyes válaszokat adtak, sokkos, illetve egyéb orvost igénylő tüneteket nem mutattak, így mentő kihívására nem volt szükség. A kalandjuk szerencsésen végződött, ám nem sokon múlott…
„Felhívjuk a vízen közlekedők figyelmét, hogy vízi sporteszközökön a felnőttek is viseljék a mentőmellényt! Nemcsak akkor, ha nem tudnak úszni, hanem akkor is, ha a körülmények – pl. gyakorlatlan evezési képesség, az adott vízi sporteszköz nem ismerete – azt indokolják. És nagyon fontos, hogy szeszes ital hatása alatt maradjunk a parton!” – fogalmazott közleményében az RDHSZ.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitóképünk illusztráció, forrása: pixabay.com)