2025. január 20. hétfő | Fábián, Sebestyén
Dr. Peca

Beavatás a vertikális süllőzés világába

Beavatás a vertikális süllőzés világába

A Pecaverzum szerkesztői lelkes, de amatőr horgászok. A Dr. Peca egy olyan rovat, amelyben verseny- és teszthorgászoknak, szakembereknek biztosítunk megjelenési lehetőséget. Első cikkünk szerzője Csókás Endre, a Fahal Team teszthorgásza.

 

E cím hallatán sokan megdöbbenhetnek, akik nem kimondottan jártasak még a pergetésben, és egy bonyolult, magasan kvalifikált horgásztudást igénylő módszerre gondolhatnak. Azonban tévednek! Természetesen azért elengedhetetlenek az alapszintű ismeretek, a megfelelő felszerelés, a kitartás. 

Május elejét írva igencsak aktuális témáról beszélünk, hiszen a fogassüllő az egyik legértékesebb és legpompásabb halunk. (Habár ez szubjektív, de nálam egyértelműen a dobogó tetején trónol, egyedi kinézete, rafináltsága, „koppanós" kapása, valamint a benne rejlő gasztronómiai különlegesség miatt.)  

Szerencsésnek mondhatom magam, hiszen olyan helyen élek – a Szelidi-tó és a Duna tagoltságában –, ahol az év tíz hónapjában hódolhatok egyik legkedvesebb elfoglaltságomnak: a fogasok kergetésének pergetve.

Beszéljünk egy kicsit konkrétabban erről a módszerről. Sokan hamar feladják a pergetést egy-két betli után, pedig némi utánajárással kiküszöbölhető a sikertelenség. Egyébiránt pedig amúgy sem kell a fejünket a falba verni, mert még a legnagyobb „mágusok" horga is gyakran érintetlen marad.

A sikert meghatározó tényezők között elsősorban a kitartás és az önmagunkba, valamint a halak kapókedvébe vetett hitet említeném. Hiszen hogyan foghatnánk halat, ha nem is bízunk a sikerben? De ez igaz sok más területére is az életnek.

No, de nézzük, mi az, amit még feltétlenül tudnunk kell!

Elengedhetetlen a jó helyválasztás, ha pedig csónakkal és radarral is rendelkezünk, könnyebben feltérképezhetjük az ígéretes töréseket, akadókat, a halak tartózkodási helyét, szóval mindent, amit a víz rejt. Nem a szonár a siker nyitja, de utunk ki van kövezve a nagy süllők országába, ha lehetőségünk van használatára.

Az évnek ebben a szakában a tüskéshátúak gyakorta nem hagyják el az ívási zónájukat, és a nádtorzsákon, gallyak közt lapulnak prédára várva, és, ami fontos: május elsejétől – a tilalmi időszak feloldását követően – már üldözőbe is vehetjük őket a nádzóna szélein, kis vizekben.

A horgászbotot tekintve – lévén, hogy szinte kizárólag csónakból horgászom – rövidebb, 213-220 centiméteres hosszúságú pálcákat veszek a kezembe. Kedvencem a Westin W3 Finesse T&C modelljei, legfeljebb 15 gramm dobósúlyig. Ezek a botok extrakönnyűek, de ami még fontosabb: a hosszú horgászatok során kellően kemények, jó a reakcióidejük és fárasztás során hihetetlen gerincességükről tesznek tanúbizonyságot.

A csali kiválasztása

Rendkívül széles a paletta, annyi a jó gumi, wobbler, vertikális csali, mint égen a csillag, pontosan ezért most a számomra egyik legkedveltebb és leghatékonyabb módszert ismertetném.

A csalétek szó jelen esetben a kishal imitációjára korlátozódik. Amikor vízen vagyok és választanom kell, hogy mit húzzak a kapocsba, gyakorta kémlelem a felszínt, hogy az ott sütkérező kis küszök, vörösszárnyúak színét milyen irányba befolyásolja az időjárás, a nap sütése. Napos időben előnyben részesítem a sötétzöld, barna, szemimitációval is felfegyverzett kishalutánzatokat, de az időjárás változásával sosem félek variálni. Számos esetről be tudok számolni, amikor rózsaszín, lila vagy fekete tónusú szín húzott ki a csávából.

A vertikális horgászat (függőlegesen az aljzattól emelgetve, pöcögtetve) kis fémből készült lemezcsalikkal vagy gumihalakkal kivitelezhető. Ilyenkor a halaknak nem sok idejük van gondolkodni, mert viszonylag gyors a csalivezetés, de általában jól döntenek. Azaz a mi szemszögünkből jól. Számomra a legkedveltebb darabok a Lurefans X55 és X60-as modelljei.

A süllőn felül akadt már horgomra harcsa, ponty, kárász, dévérkeszeg, jász, csuka, kősüllő, sügér, feketesügér is, de valószínűleg akadhat még faj, amit esetleg kifelejtettem.

A vertikális süllőzést nagyrészt a Szelidi-tavon gyakorlom, a tó kiemelkedő süllőállománya miatt rengeteg élményben és akcióban van részem. Mindenkit csak biztatni tudok, hogy látogasson el ide, és próbálja ki, milyen érzés, amikor egy szép süllő áramütésszerű kapással jelentkezik.

(szerző: Csókás Endre, a Fahal Team teszthorgásza) 

Kíváncsi vagy, melyek a kedvenc csalijai Endrének? Nézd meg ITT!

Te is szívesen írnál a Dr. Peca rovatba? Keress minket elérhetőségeinken!  

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!