2024. november 26. kedd | Virág
Galériák

Sorban fogja az őszi gigabalinokat egy dunai horgász – fotókkal

Sorban fogja az őszi gigabalinokat egy dunai horgász – fotókkal

„Ma délután pár kisebb mellé beköszönt egy igazán szép darab” – tette közhírré Szabó Isi a november 23-ai horgászatát a balinvadászok Facebook-csoportban.

A posztban látható balin mintegy ötkilós és – teljes hosszban – 76 centis, ami kivételes méretnek számít. A pergető a Pecaverzum megkeresésére azt válaszolta, „nem gondolja, hogy annyira nagy fogás lenne, nem mindennap fog ekkorát, de azért minden évben beesik egy-egy hasonló méretű”.

Ettől persze leesett az állunk. Ha ezt a százhalombattai Duna-parton akasztott csodálatos halat nem gondolja annyira nagynak, akkor az ő mércéjével mi számít annak?

Aztán, mint kiderült, tényleg nem ez volt élete legszebb méretű fenekeszege.

Szerencsénkre megosztotta velünk a legnagyobbakról készített fotóit, amelyekből talán nem túlzás, hogy naptárt lehetne készíteni.

Szabó Isi ráadásul szívesen beszélt az óriásbalin-horgászat közben szerzett tapasztalatairól is.

„Minden évben a november az a hónap, amikor felénk, a Közép-Dunán az igazán nagy balinokból el lehet csípni egy-két példányt. Ilyenkor én is sokat vadászom rájuk, mert a pergetés balinra amúgy is az egyik kedvenc műfajom. Ilyenkor, ha az ember megtalálja a csapatot, és nem nagyon változik a vízszint, akkor napokig jókat lehet egy ilyen helyen horgászni” – mondta az őszi pecázás élménydús módszeréről.

De mi a jó horgászat, ha sok halat fogunk, vagy ha ugyanígy szépen jönnek a halak, de akad köztük komoly méretű is? Azért inkább az utóbbi az igazi...

Isi is azon volt, hogy megtalálja a tökéletes stratégiát.

„Évekig töprengtem, hogy vajon mivel lehetne szelektálni a nagyobb példányokat, de végül rájöttem, hogy sem a csali, sem a módszer nem segít ebben. A megoldás, hogy fogj minél több balint késő ősszel, és ott lesz köztük a NAGY!” – de miért van erre több esély ősszel?

„Valahogy ebben az időszakban beállnak a nagyok a kicsik közé. Általában a lassabb folyású, sóderzátony mögötti részek vagy a kőgátak mögötti langósabb helyek a favoritok. Így nincs más hátra, csak meg kell találni őket, és minél többet elcsípni belőlük” – tette közkinccsé a trükkjét.

A csali tekintetében Isi szerint sok minden szóba jöhet, mindenki másra esküszik.

„A pilkerektől kezdve a blade csalikon keresztül a gyorsan húzott gumihalig szinte minden szóba jöhet” – fogalmazott a pergető, hozzátéve, hogy egyvalamire nagyon kell figyelni az őszi balinhorgászatoknál.

„Tapasztalatom szerint az öt foknál melegebb vízben gyorsan szét tudjuk verni a bandát. Három-négy hal kifogása után megszűnhetnek a kapások, de nagy eséllyel visszaállnak, ha pihentetjük kicsit a pályát. Nekem vannak bevált, megszokott téli helyeim különböző vízállásnál, amelyeket végig szoktam próbálni, és ha szerencsém van, akkor valamelyik halat ad” – jegyezte meg a horgász, majd rövid megjegyzésekkel megmutatta a Pecaverzumnak élete – eddigi – legnagyobb balinjait.

„Erre vagyok a legbüszkébb. 2018. november 3-án fogtam: 6,62 kilogramm, teljes hosszban több mint 80 centiméter.”

„Ez az első négy kiló feletti balinom, a pontos tömege 4,7 kiló.”

„Ez pedig az első öt kiló feletti.”

„Ez is négy pluszos, érdekesség, hogy ferde a gerince.”

„Ez pedig a mostani, körülbelül ötkilós.”

Szabó Isi még nincs nagyon közel, de azért szépen-lassan lopakodik az országos rekordhoz. A csúcstartó Kővári János 2006-ban, Tiszalökön egy 79 centis, 8,11 kilós balint csalt horogvégre, amelynél cikkünk főszereplőjének hosszabbat már sikerült is fognia, tömegben még másfél kiló a lemaradása. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Szabó Isi/Pecaverzum)