2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Halgazdálkodás

2000 halőr jut 140 ezer hektár horgászvízre

2000 halőr jut 140 ezer hektár horgászvízre

Csak a rendőrség, az Állami Halőr Szolgálat és a Magyar Horgász Szövetség (Mohosz) összehangolt fellépése segíthet a magyarországi orvhalászat visszaszorításában – mondták hazai szakemberek.

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakértői az Economxnak elmondták: ÁHSZ feladatköre az elmúlt években jelentősen megváltozott. Kezdetben a jól felszerelt halőri gárda nagyrészt az ország halgazdálkodási vízterületein segítette a klasszikus halőrzési feladatok elvégzését, ideértve az orvhalászat elleni fellépést is.

Napjainkban a felszereltség és a létszám tekintetében folyamatosan fejlődő, a horgászegyesületek és -szövetségek alkalmazásában lévő, nagyjából 2000 hivatásos és társadalmi halőr látja el a nemzeti kincsként meghatározott őshonos halállomány őrzését, védelmét – közölte a Nébih.

2023-ban, a rendőri eljárásban, a regisztrált orvhalászat az Egységes Nyomozóhatósági és Ügyészségi Bűnügyi Statisztika (EnyÜBS) adatai alapján országosan 104 volt. Az orvhalászat vétség két évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető, külön súlyosító körülményt nem tartalmaz. 

A Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) főigazgatója az elmondta: az Országgyűlés 2016 januárjától betiltotta a kereskedelmi halászatot, és a törvénymódosítás azt is pontosította, hogy milyen vízterületeken és milyen iratok hiányában minősül jogosulatlannak a horgászat vagy a halászat.

Dérer István szerint az ellenőröknek nincs könnyű dolguk, hiszen országosan összesen 140 ezer hektáros vízfelületről, több ezer kilométernyi partszakaszról beszélünk. Ráadásul sokan az éjszakai órákra időzítik a tiltott cselekményüket.

Előrelépés azonban történt az elmúlt években, bővült az eszközpark, rendelkezésre állnak terepjárók, drónok.

Az is megfigyelhető, egyre inkább megszakadnak az úgynevezett fekete ellátási láncok, amikor egy vendéglátóhely átveszi az illegálisan kifogott halat.

Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szerint az orvhalászat bűncselekményt az követi el, aki jogtalanul hálóval vagy más halászati eszközzel halfogásra irányuló tevékenységet végez, továbbá külön jogszabályban meghatározott tiltott eszközzel, tiltott módon vagy kíméleti területen halfogásra irányuló tevékenységet végez.

Tiltott eszközöknek és módszereknek számítanak:

  • az olyan eszközök, amelyeknek működése az elektromos áram halakra kifejtett élettani hatásán alapul;
  • a mérgező vagy kábító hatású anyag alkalmazása, a robbanóanyag alkalmazása;
  • a szúrószerszám alkalmazása, a búvárszigony vagy más, halfogásra alkalmas búváreszköz használata;
  • a gereblyézés alkalmazása (itt lényegében arról van szó, hogy a halat brutálisan, nem a szájánál, hanem a testébe akasztott horoggal rántják ki a vízből);
  • a hurokvető halászati módszer alkalmazása, vagyis sorhoroggal, fenékhoroggal, csapóhoroggal történő, vagy rugó elven működő önakasztós halfogási módszerek használata is tiltott, a nyakazó háló alkalmazása;
  • a horgászati tilalom megsértése.

A Nébih szakértői kiemelték, az ÁHSZ többnyire halgazdálkodási ügyekkel foglalkozik, a halgazdálkodásra jogosultak tevékenységét (különösen a haltelepítéseket), a haltermelő létesítményeket, a halértékesítő és feldolgozó helyeket ellenőrzi. 

Nagyon fontos, hogy a halételt forgalmazó vendéglátóegységeket is ellenőrzik, és minden bejelentést maradéktalanul kivizsgálnak.

A Mohosz főigazgatója is azt hangsúlyozta, az érintett hatóságok, szövetségek közös munkájára, egyeztetett fellépésére van szükség.

Cserepes Norbert Ernő, a Hajdú-Bihar Vármegyei Horgász Szervezetek Szövetségének ügyvezető elnöke a két évig terjedő büntetési tételre hívja fel a figyelmet. A bíróságnak lehetősége lenne börtönbüntetést is kiszabni az orvhalászokkal szemben, azonban ez nem szokott bekövetkezni. A gyakorlat az, hogy felfüggesztett börtönbüntetést kapnak, aminek letelte után van, hogy újra munkát adnak a halőröknek és a hatóságoknak is.

– A kíméleti területen horgászati tevékenységet végzőket nem feltétlen kellene elzárni. De aki már más ügyekben is volt büntetve, és olyan halászeszközt használ, amire nem hogy nincs engedélye, de más jogszabályban meghatározottak szerint még tiltott eszköznek is számít, mert a hal szenvedéses halálát okozza; arra igenis, a halgazdálkodók és a horgászok részéről is elvárható lenne, hogy kellően szigorú büntetést kapjanak – mondta az elnök. 

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Bács-Kiskun Megyei Horgászegyesületek Szövetsége)