A Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (Mate) Halászati Kutató Központjának munkatársai június 11. és 24. között a 2019-2.1.11-TÉT-2020-00137 pályázat keretein belül az inváziós fajok (kiemelten a busa fajok) elleni védekezés lehetőségeinek tanulmányozása céljából látogatást tettek az Amerikai Egyesült Államokban.
Az út során a Mate kutatói megismerkedtek a Mississippi vízgyűjtőjén folyó, busa fajokkal kapcsolatos szerteágazó kutatási tevékenységgel és a gyérítésükben szerzett helyi tapasztalatokkal – írta közleményében a Mate.
A Vitál Zoltán vezette csapat alapvető célja volt a U.S. Geological Survey, Columbia Environmental Research Institute (USGS CERC) és a U.S. Fish and Wildlife Service (FWS) tapasztalatai alapján a módszerek hazai adaptálhatóságának felmérése.
Öt terepi és négy, az intézetekben eltöltött napon nyílt lehetőség a tudományos és szakmai munkák megismerésére és azok egyeztetésére. A USGS CERC kutatói bemutatták az aktív telemetria gyakorlati alkalmazását, a környezeti DNS legfejlettebb mintavételi protokollját, a fenékvarsák nyújtotta lehetőségeket, valamint a busafajok hanggal történő terelésének módszerét és hatékonyságát.
Az intézményi napokon megbeszélések zajlottak a különböző fentebb említett témakörökben, valamint az amerikai kollégák bemutatták a side-scan szonár (horgász halradar) gyakorlati alkalmazási lehetőségeit a halállomány mennyiségi meghatározásában.
Az FWS kollégáinak bemutatójában az általuk kifejlesztett „dozer- és paupier boat” elméleti és gyakorlati alkalmazását mutatták be, melyek hatékony mintavételezésre képesek a nagy folyók nyíltvízi élettájából, melynek vizsgálatára egyelőre nincs kidolgozott hazai, illetve európai módszer.
Mivel a busák leggyakrabban a nyíltvízi régióban fordulnak elő, ezért az USA-ban alkalmazott eszközök és módszerek a felmérésen túl hatékonyan képesek eltávolítani őket a vízből.
A tanulmányút eredményeként a HAKI munkatársai értékes tapasztalatokkal és – talán még ennél is fontosabb – tudományos szempontból értékes kapcsolatokkal gazdagodtak.
A tanulmányút arra is lehetőséget biztosított, hogy a Mate és a USGS a jövőre vonatkozó több közös kutatási tervet is megfogalmazzon.
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotók: Mate)