Július végéhez érve ismét ivadékhálós mintavétellel vizsgálták meg a Tiszafüredi-Holt-Tisza halait, és remek eredményt kaptak.
A minta összetétele hasonló képet mutat, mint az egy hónappal korábbi. A legnagyobb számú egyedet a védett szivárványos ökléből, aztán a küszből, majd a bodorkából fogták, mindegyik esetben az ivadék korosztályból – írta jelentésében a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.
A bodorka ivadéka jelenleg 38,5 milliméter standard hosszúságú, ami mintegy 5,5 milliméteres növekedést jelent egy hónap alatt, ez ráadásul 2,5 milliméterrel meghaladja az évtizedes átlagot.
Számottevő mennyiségben került elő a vörösszárnyú keszeg ivadéka is, melynek átlaghossza július végén 32,8 milliméter. Ez az adat 6 milliméterrel több, mint júniusban, és 0,8 milliméterrel több az évtizedes átlagnál.
Egy 60 milliméteres jászkeszeg is a hálóba került, melynek hossza szintén nagyobb a sokéves átlagnál (51 milliméter).
A ragadozók közül 4 fajjal találkoztak. A balin július végén 56 milliméteres, ez 15 milliméteres növekedést jelent egy hónap alatt (évtizedes átlag: 51 milliméter).
A csuka standard hosszát 153 milliméternek mérték, ami viszont 16 milliméterrel elmarad a sokéves átlagtól (169 milliméter).
A sügér 42,5 milliméter hosszú, így 0,5 milliméterrel nagyobb, mint az évtizedes átlag. Rokona, a süllő több mint 4 milliméterrel hosszabb, mint elődei.
Az adatok szerint a legtöbb vizsgált halfaj esetében jobb ütemű hossznövekedést tapasztaltak. Ennek hátterében az enyhe tél és a meleg tavasz állhat.
„A szinte fagymentes tél miatt a halak testében hamarabb gyűlt össze a szaporodáshoz szükséges hőösszeg, ezért az ívás is korábban történhetett, a meleg tavasz miatt pedig tempósabban tudtak növekedni. Ez a hosszbéli előny továbbra is fennáll” – fogalmaztak a tájékoztatóban.
Az ivadékvizsgálat fontosságát az alábbi videóban Harka Ákos, a Magyar Haltani Társaság (MHTT) tiszteletbeli elnöke magyarázza el.
Fotók:
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)