2024. április 26. péntek | Ervin
Halgazdálkodás

A tervezett telepítések harmadát elvitték a tavalyi év nehézségei a Körösökön

A tervezett telepítések harmadát elvitték a tavalyi év nehézségei a Körösökön

A Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KHESZ) tavaly összesen 230 ezer kiló egy-, két- és háromnyaras, továbbá egymillió 354 ezer darab előnevelt korosztályú halat telepített a kezelésében lévő vizekbe.

– A szövetség haltelepítési terve és a kezelésében álló vízterületek halgazdálkodási tervei, továbbá a területi jegyekből származó bevétel biztosította lehetőségek alapján végeztük el 2022-ben is a telepítéseket – nyilatkozta a KHESZ ügyvezetője a beol.hu-nak

Nemes Attila elmondta, munkájuk során kiemelten figyeltek arra, hogy a Körösök és a Tisza vízrendszerében működő halgazdaságokból vásároljanak, kivételt csak néhány olyan halfaj képezett, amelyet kifejezetten messzebb, például a Dunántúlon tenyésztenek.

A szakember általánosságban kifejtette, jelenleg az országban mind a termelési oldal, mind a horgászat pontycentrikusnak számít, így halgazdálkodás is ezekhez az igényekhez idomul.

– A KHESZ munkájában, a telepítések során éppen ezért a háromnyaras pontyok kihelyezése, illetve azt megelőzően a beszerzése jelenti a legnagyobb arányt. Emellett szövetségünk két tógazdaságot is működtet, így ott is erre helyezzük a kiemelt hangsúlyt – tette hozzá Nemes Attila. 

Tavaly azonban a 2021-es évvel ellentétben a ponty termelését és beszerzését egyaránt nagyban befolyásolták az ágazatot érintő áremelkedések. A háromnyaras ponty 2022-ben több mint nyolcvan százalékkal került többe, mint egy esztendővel korábban. A drágulás pedig nagyban befolyásolta az előzetesen elfogadott haltelepítési terv megvalósulását is a halfajtánál. Eredetileg 270 ezer kilogramm telepítésében gondolkodtak, az áremelkedések miatt azonban ennek végül a 68 százalékát (183 ezer kilogramm) tudták teljesíteni.

A KHESZ ügyvezetője kiemelte, az arány ennél rosszabban is alakulhatott volna, de előnyt jelentett, hogy a szövetség rendelkezik a két, már említett tógazdasággal, ahol háromnyaras pontyokat is nevelnek. 

Természetesen az ott folyatott munkájukra is rányomta a bélyegét az általános helyzet, az energiaárak, az üzemanyag és takarmány árának növekedése, emellett az aszály ugyancsak éreztette hatását, a vízpótlás is pluszköltségeket generált.

Nemes Attila elmondta, törekedtek arra, hogy a ponty mellett ragadozó halfajokat, illetve a horgászok által szintén kedvelt ritkább halfajokat is telepítsenek 2022-ben is a békési vizekbe. Ennek megfelelően a teljesség igénye nélkül süllő, harcsa, csuka, domolykó, menyhal, csapósügér is került a vizekbe. Nemes Attila megjegyezte, ezen halfajok beszerzése leggyakrabban nem is mindig elsősorban anyagiak, hanem beszerzési lehetőségek függvénye.

Süllőből 323 ezer előnevelt, 792 kiló egynyaras és 294 kiló kétnyaras került a vizekbe. Kétnyaras harcsából 93, háromnyarasból 1044 kilót, csukából 165 ezer előnevelt, 1171 kiló egynyaras, 213 kiló kétnyaras és 500 kilogramm extra méretű példányt telepítettek. Utóbbi halfajjal kapcsolatban Nemes Attila szólt arról, hogy a csuka kivételnek számít, hiszen a Dunántúlról szerezték be, mert ott volt fellelhető megfelelő korosztályú és minőségű.

A kuriózumnak számító domolykóból 40 ezer darab előnevelt és 221 kiló egynyaras, menyhalból 80 ezer darab előnevelt került a KHESZ vizeibe.

Nemes Attila összességében eredményesnek ítélte meg a tavalyi telepítéseket. Elmondta, többéves együttműködés és munka eredménye, hogy nemcsak előnevelt, hanem az állomány megmaradása szempontjából fontos tovább nevelt példányokat is biztosítanak számukra a velük partnerségben lévő halgazdaságok.

A KHESZ ügyvezetője hangsúlyozta, igyekeztek kihasználni a bevételeik adta lehetőségeket, tavaly is a jegyeladásokból befolyó összeg 59 százalékát használták haltelepítésekre, illetve vásárlásokra, ami országosan is egyedülállóan magas aránynak számít.

Ennek kapcsán kitért arra, hogy tavaly év végén befejeződött Szép fogások című játékukra a jelentkezés, amire rekordszámban érkeztek fotók és beszámolók, közel 300 szép fogásról kaptak fényképeket és írásokat.

– Mindez komoly megerősítés, hogy egyre nagyobb és szebb a Körösök halállománya – folytatta a gondolatot. – A teljesség igénye nélkül kiváló visszajelzés például egy 80 centis kecsege fogásáról készült fotó, vagy az Élővíz-csatornában fogott jászkeszeget bemutató fénykép.

Egyébként az összes telepítésre fordított összegek 66,5 százalékát fordították pontyok beszerzésére, ragadozó halfajokra 16 százalékot, míg a ritkább, békés halfajokra 17,5 százalékot.

Nemes Attila kifejtette, a jövőbeni lehetőségeiket alaposan behatárolják a már említett áremelkedések, de törekednek arra, hogy színes és mennyiségben is megfelelő telepítések valósuljanak meg idén is. Hozzátette, köszöni a haltermelő partnerek munkáját és hozzáállását, külön a környezettudatos és halbarát horgászok megerősítését és támogatását.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: KHESZ)