A tomboló aszály miatt rohamosan elkezdtek apani a halastavak is, ami miatt a gazdák kénytelenek voltak a novemberre tervezett halászataikat előrehozni.
A Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) jelentése szerint egyre komolyabb problémát jelent a hazai tógazdaságokban az elhúzódó csapadékszegény, meleg időjárás.
A gyors párolgás és a vízfolyások kiszáradása következtében rohamosan apadnak halastavaink. A legnagyobb gond a völgyzárógatas halastavaknál van, hiszen ezeket már a télen lehullott kevés csapadékból sem sikerült üzemi vízszintre tölteni tavaszig.
A novemberre tervezett halászat helyett sok helyen a gazdák kénytelenek már most lehalászni a halállományt. A térdig érő vízben oxigénhiány és a halfogyasztó madarak is fenyegetik a kihelyezett halakat.
Már tavaly is nehéz helyzetbe kerültek a haltermelők az aszályos időjárás miatt, az Agrárközgazdasági Intézet (AKI) legfrissebb adatai alapján 2021-ben 2,5 százalékkal csökkent az üzemelő halastavak területe Magyarorszáon, tavaly a Dunántúlon 15 százalékkal kevesebb halat tudtak lehalászni a völgyzárógatas halastavakból.
A haltermelőket nemcsak a vízhiány, hanem a pénztelenség is sújtja, veszélybe került ugyanis 10 milliárd forintjuk. Részletek ITT.
A Mahal elnöke, Lévai Ferenc szerint van megoldás az aszály elleni védekezésre. Tudd meg, mi az IDE KATTINTVA!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: Mahal)