2024. április 26. péntek | Ervin
Halgazdálkodás

Elfogyhat tavaszra a horgászati célú hal Magyarországon

Elfogyhat tavaszra a horgászati célú hal Magyarországon

Németh István, a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) elnöke arról (is) beszélt a január 19-én rendezett elnökségi ülést követően, hogy fennáll az eshetősége annak, hogy az ágazat a horgászok tavaszi haligényét sem tudja teljes mértékben kielégíteni.

Igen nehéz éven van túl a halászati ágazat, de az új évet illetően optimistán tekint a jövőbe az elnök. Optimizmusát megalapozza, hogy tavaly január első felében korántsem hullott annyi csapadék, mint amennyi idén. A takarmányárak lassan csökkenésnek indultak, és emellett kitűnő piaci pozícióban van a magyar étkezési hal. A sok csapadék következtében a tógazdaságok fel tudják tölteni a tavaikat, és ha tartósan alacsonyan maradnak a takarmányárak, akkor javulnak az ágazat kilátásai – olvasható a Halászati Lapok januári számában

Különösen akkor, ha 2023–2024- ben megjelennek a MAHOP Plusz-pályázatok, és a támogatási források is megnyílnak. Nagyon fontos, hogy az ágazat szereplői mihamarabb hozzáférjenek a fejlesztési és beruházási forrásokhoz, mert a termelők csak így javíthatnak a mostoha jövedelmi viszonyokon. Az persze még kérdés, hogy valóban elmúlt-e az idei évre az aszályveszély, mert sem a tavaszi, sem a nyári időjárásra nincs még pontos előrejelzés. Azonban nagyon fontos, hogy most fel lehet tölteni a tavakat, hiszen előző évben csak félig tudták feltölteni vízzel a gazdaságokat, és az is gyorsan elpárolgott a nagy melegben. 

A takarmányárak 20-25 százalékkal csökkentek az elmúlt hetekben, ami reménykedésre ad okot. A magyar hal iránt óriási a kereslet az európai országokban, már csak azért is, mert az elmúlt évben az ágazat önkorlátozta, mondhatni visszafogta az exportot. Erre azért került sor, mert az aszály miatt kevesebb volt a „termés”, így a tagság egyöntetű döntése alapján elsősorban a hazai piac kiszolgálását – ebbe a horgászpiac is beleértendő – helyezték előtérbe. 

Németh István hangsúlyozta, az idei évben a halas gazdaságok dolgozóinak a jövedelemviszonyai is javulnak a bérminimum és a minimálbér emelkedése következtében. A hal árát ugyan sikerült mintegy 40 százalékkal megemelni, de hozzá kell tenni, hogy ez a növekmény nem kompenzálta az energiaár és egyéb költségek drasztikus tavaly őszi-téli növekedését. Éppen ezért az idei évben meg kell őrizni ezt a tavaly elért magasabb árszintet, mert csak akkor tud felfelé mozdulni az ágazat a tavalyi mélypontról. 

A karácsonyi halvásár árbevétel szempontjából a 2021-es karácsonyi időszakhoz hasonlóan sikerült, pedig mintegy 30 százalékkal kevesebb halat vásároltak, mint tavaly ugyanakkor. Kevésbé jó hír, hogy kevés étkezési ponty maradt a gazdaságoknál. 

Az elnök attól tart, hogy a horgászok tavaszi haligényét sem tudja teljes mértékben kielégíteni az ágazat. A horgászok a természetes vizeikbe csak hazai termelésű halat telepíthetnek, import halat nem helyezhetnek ki. 

A környező országokban egyébként is nagyon magas a ponty ára, hiszen Európában 4 euró/kilogramm alatt nem lehet pontyot vásárolni. Ha erre az árra még rátesszük a szállítási, logisztikai költségeket, akkor a ponty kilogrammonkénti ára az importból elérheti a 2 ezer forintot. 

Németh István kitért arra, hogy a MAHOP-ban megmaradt forrásokat még az idén felhasználhatja az ágazat. 

Munkába állt a Mahal új ügyvezető igazgatója. Részletek ITT

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Bátonyterenye-Maconkai Szabadidő- és Sporthorgász Egyesület )