Augusztus utolsó napjainak egyikén ismét ivadékhálót vetettek be a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft. munkatársai, hogy megtudják, mennyit fejlődtek a Tiszafüredi Holt-Tisza halivadékai az előző havi vizsgálat óta.
Az első tapasztalatok szerint a keszegfélék utódgenerációjának egyedei már elég nagyok lettek ahhoz, hogy a háló apró szemein keresztül ne tudjanak elmenekülni. Így történhetett meg az, hogy a bodorka, vörösszárnyú keszeg, a küsz és a dévérkeszeg ivadékából mintegy 400 egyedet azonosítottak. A nagy minta lehetőséget adott a pontos mérések elvégzésére – számolt be honlapján a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.
A bodorka ivadéka átlagosan 43 milliméter hosszú, ami 9 43 milliméteres növekedést jelent az utolsó vizsgálathoz képest, ráadásul az augusztusi adat 1 43 milliméterrel meg is haladja az évtizedes átlagot.
A vörösszárnyú ivadékának méretadataiból már egyértelműen kitűnt a fajra jellemző elhúzódó ívás hatása. A szaporodási stratégia megnyilvánulásaként két méretcsoport alakult ki a 2023-as generáción belül.
A fiatalabbak 30 milliméter körüliek, míg az idősebbek a 40 millimétert is meghaladják. Átlagosan 35,8 milliméter a standard hosszuk, ami 1 milliméterrel több, mint egy hónapja (évtizedes átlag: 39 milliméter).
A dévérkeszeg utódainak méretadatai érdekes eredményt mutattak. Eszerint a múlt hónaphoz képest 6 milliméterrel kisebbek (július: 42 milliméter, augusztus: 36 milliméter).
A szakemberek szerint arról persze szó sincs, hogy a halak összementek volna. A magyarázat az lehet, hogy az ívást megszakította egy lehűlés, és az csak akkor folytatódhatott, amikor a körülmények újra ideálissá váltak.
Valószínűleg az idősebb egyedek már elhagyták a parti régiót, így csak a kisebb, fiatalabb egyedekkel találkozhattak az ivadékfelmérés során.
Közeli rokona, a karikakeszeg 31 milliméteres, ez 2 milliméterrel marad el az évtizedes átlagtól. A ragadozók ivadékai közül csak a süllőét sikerült megfogni, ami 83 mm hosszú volt (évtizedes átlag: 75 milliméter).
„Látható, hogy a meleg és csapadékosabb nyár miatt a bodorka és a süllő növekedése nagyobb ütemben folyt, emiatt átlagos méretük meg is haladja a tíz év alatt mért átlagot. Remélhetőleg a szeptemberi vizsgálat további pozitív eredményt fog mutatni” – zárta tájékoztatóját a Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.
Fotók:
A júliusi vizsgálat beszámolója ITT, a júniusi ITT, a májusi pedig ITT érhető el.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: Tisza-tavi Sporthorgász Közhasznú Nonprofit Kft.)