2024. november 22. péntek | Cecília
Halgazdálkodás

Így halásszák le a Hortobágyi Öreg tavakat – képgaléria

Így halásszák le a Hortobágyi Öreg tavakat – képgaléria

Idén március második felében kezdődött el a Hortobágyi Öregtavak Kondás tavának lehalászása – közölte a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság (HNPI).

Az Öregtavak halgazdálkodója a HNPI, a folytatott halgazdálkodás természetvédelmi célú. 

A haltermelési tevékenység folyamatos táplálékkal és élőhellyel szolgál az itt élő életközösségek számára. A tavak lecsapolt állapotának haszonélvezői többek között a parti- és gázlómadár fajok mellett a halfogyasztó emlősök is. 

A lehalászás ideje egybe esik a madarak vonulásával. A téli telelőhelyekről fészkelőhelyeik felé tartó madár tömegek szívesen használják ki a táplálékbő és nyugalmat biztosító halastavak kínálta lehetőségeket.

A lehalászásról képgaléria is készült: 

A Hortobágyi Öreg tavakról

A HNPI honlapja szerint a Tiszának a XIX. században történt szabályozása után az Alföld tekintélyes részén, így a Hortobágyon is a vizes élőhelyek a csapadékvizen kívüli természetes vízutánpótlásukat elvesztették. A folyószabályozásnak számos negatív következménye jelentkezett a mezőgazdaságban is, így egy újabb program keretében néhány évtizeddel később az Alföldön jelentős halastó-, rizstelep- és öntözött gyeprendszer kiépítését kezdték meg. Ekkor létesítettek halastavakat a Hortobágyon mintegy 6000 hektáron, melyek közül a Hortobágyi-halastó (más néven Öreg-tavak) kialakítása már az első világháborúban megkezdődött, körülbelül 2000 hektáros területen. 

A tórendszer kiépítése az 1970-es évek elején fejeződött be. A Hortobágyi-halastavat a Hortobágy legszikesebb, gazdálkodási szempontból legértéktelenebb területén, az úgynevezett Csúnya-földön alakították ki, körtöltéses módszerrel, azaz mélyebb fekvésű szikes laposokat gátakkal vették körbe.

Jelenlegi ismereteink szerint ezek a területek természetvédelmi szempontból a Hortobágy egyik legértékesebb területei közé tartozó szikes kopárok, szikes laposok voltak. A gátakat részben orosz hadifoglyokkal emeltették. 

A tórendszer eredetileg 17 medencéből állt, jelenleg – gátszakadások és egyes kisebb, elnádasodott tavak művelésből való kivonása révén – tíz tó üzemel. A tavak feltöltőcsatornáját, amely a Nyugati-főcsatornából ágazik ki, a halastavak kialakításával párhuzamosan építették meg.

Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!

(fotó: HNPI/Karácsony Zita)