2024. április 29. hétfő | Péter
Halgazdálkodás

Második nekifutásra fideszes képviselőt választottak a Mahal ügyvezető igazgatójának

Második nekifutásra fideszes képviselőt választottak a Mahal ügyvezető igazgatójának

A Halászati Lapok februári számának első oldalán adtak hírt róla, hogy Lévai Zsuzsa személyében új ügyvezető igazgatót választott az elnökség a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal) élére. Azonban a bejelentés és a cikk megjelenése után egy héttel Lévai Zsuzsa visszavonta pályázatát, vagyis ismét megüresedett az ügyvezető igazgatói szék. Március 13-án újabb fordulat történt: ezen a napon lépett be a szervezethez Timmel Ede, akinek bizalmat szavaztak.

Timmel Ede harmincegy éves fiatalember, de fiatal kora ellenére sok élettapasztalattal rendelkezik. Gyerekkora óta vonzódik a természethez és a mezőgazdasághoz, ezért is választotta a Varga Márton Kertészeti Szakközépiskolát az érettségi megszerzéséhez – olvasható a Halászati Lapok legfrissebb számában.  

A kertészeti szakma alapjait kiválóan elsajátította, hiszen az érettségi után két év alatt kertépítő-kertfenntartó technikusi oklevelet is szerzett. Érettségijét is mezőgazdasági alapismeretekből tette le, ami jelezte a mezőgazdaság iránti elkötelezettségét és továbbtanulási szándékait. 

Életrajzából kiderül, hogy első diplomáját 2016-ban szerezte a Szent István Egyetem Mezőgazdasági- és Természettudományi Karán. A vadgazdamérnöki diplomája mellé ugyancsak a Szent István Egyetemen, a Gazdasági- és Társadalomtudományi Kar MSc kurzusán szerzett vidékfejlesztési agrármérnök diplomát 2020- ban. A halas szakma iránti elkötelezettségéről el kell mondani, hogy a MATE halgazdálkodási szakmérnöki diplomájának a megszerzése a legújabb célja.

Timmel Ede a profession.hu állásportálon megjelent „ügyvezető igazgató” hirdetésre nyújtotta be a pályázatát. A motivációs levelében olvasható, hogy sokrétű tapasztalattal rendelkezik a hazai agrárgazdasággal kapcsolatban, ezen belül pedig a halgazdálkodás terén szerezte a legtöbb gyakorlatot. 

Egyetemi évei alatt segítőként rendszeresen vett részt az őszi lehalászásokban az Aranyponty Zrt.-nek a gödöllői kampusz közelében található telephelyén. A telephely jó tanműhelynek bizonyult, mert olyan élményekkel gazdagodott, hogy egy életre elhivatottá tették a halászati ágazat iránt. 

Mérnöki gyakorlatát a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Földművelésügyi Igazgatóságának halászati osztályán végezte, majd a diploma kézhezvételét követően – mivel megismerte a munkamorálját, a felkészültségét – a gyakorlatvezető állást kínált neki, amit örömmel elfogadott. 

A hivatal halgazdálkodási referenseként támogatta az Állami Halőri Szolgálat (ÁHSZ) munkáját. Ellenőrzéseket szervezett, helyszíni szemléket tartott halfeldolgozó üzemekben, vendéglátóhelyeken, haltermelési létesítményekben, valamint horgászati hasznosítású vízterületeken. Timmel Ede másfél évet töltött a Nébih-nél.

Új munkahelyén műszaki csoportvezetői beosztást kapott, s az épületüzemeltetési feladatok teljes körű menedzselésén kívül felújításokkal, beruházások megvalósításával foglalkozott. A munkahelyen egy  hatfős csoport vezetéséért volt felelős, azonban ez a munkakör már nem nyújtott neki kellő szakmai fejlődési lehetőséget. Éppen jókor jelent meg a Mahal álláshirdetése, mert az állás új kihívásokat, tanulási lehetőséget kínált. 

Az igazgató a szakmai fejlődése érdekében olyan képzést választott a mesterszakon, amellyel a hazai élelmiszer-gazdaság és kereskedelem napjainkban tapasztalt geopolitikai kihívásaira és szélsőséges éghajlati viszonytagságaira kellő tudással vértezi fel. Eddigi munkavégzése során mindig kiemelkedő szerepet kapott a precizitás, a szakmai felkészültség és a hivatástudat, amit az új munkakörében is képviselni fog egy olyan értékközösségért, mint amilyen a magyar halászati szakma. 

Önéletrajzból az is kiderült, hogy már egészen fiatalon beleszólhat a lakóhelyi közéletének az alakításába, mivel a legutóbbi helyi önkormányzati választáson egyéni képviselői mandátumot nyert el a Rákosmente Önkormányzatnál (a Fidesz színeiben – a szerk.). A közéleti szerepvállalás kellően felvértezte azokkal a kommunikációs képességekkel, amelyek alkalmassá tehetik egy közösség érdekképviseletére. 

A hal iránti érdeklődése már fiatal gyerekkora óta megmutatkozott, és már hat évesen saját készítésű kellékekkel horgászott. A természet és a horgászat kiváló rekreációs környezet a kikapcsolódásra. Erre azonban mostanában kevés ideje jut az igazgatónak, mert tavaly szeptemberben megszületett a kisfia, Keve, így feleségével, Kittivel most a harmonikus családi élet fejlesztésére koncentrálnak. Viszont – mivel az egész család szereti a halételeket – az igazgató gyakran áll a tűzhely mellé, és főzi meg a kedvenc tiszai halászlét. 

Az igazgató kiemelt célja, hogy a munkájával támogassa az ágazat résztvevőit egy olyan diverzifikált halhús termékpaletta létrehozásában és propagálásában, amely képes lesz kielégíteni az egyre inkább urbanizálódó lakosság kényelmi igényeit. Ez azért nem nehéz feladat az igazgatónak, mert szereti a halat, s az érdekképviseleti munkát is, így a munka és a hobbi (a horgászat) szorosan összekapcsolódik. 

Jó hallani egy fiatalembertől, hogy révbe ért e munkakör betöltésével. A leköszönt ügyvezető igazgató, Sziráki Bence nagy űrt hagyott maga után, és magasra tette a lécet az utódja számára. Mivel Timmel Ede is azt a korosztályt képviseli, amit Sziráki Bence, így bízhat a szervezet tagsága abban, hogy az ügyvezető igazgatói munka színvonala, a fiatalos lendület nem fog visszaesni. Annál is inkább, mert Bence továbbra is minden segítséget megad az utódjának, így nem fog a fiatalos lendület megtörni. 

Timmel Ede végül azt hangsúlyozta, hogy az elnökséggel egyeztetve olyan programot állít össze, amelynek során nemcsak a halfogyasztás növelése valósítható meg, hanem a tagság igényeinek a megismerésével az érdekeket is hatékonyan, eredményesen kívánja képviselni – olvasható a Halászati Lapok legfrissebb számában.  

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Timmel Ede FB-oldala)