2025. február 13. csütörtök | Ella, Linda
Halgazdálkodás

Több milliárdos támogatást kapnak a halgazdaságok

Több milliárdos támogatást kapnak a halgazdaságok

A halastavak ökoszisztéma-szolgáltatásainak megőrzését, fejlesztését szolgáló támogatási konstrukció keretében első körben 15 halgazdálkodási projekt részesült támogatásban mintegy 1,4 milliárd forint értékben – közölte az Agrárminisztérium (AM) szombaton az MTI-vel.

A pályázat keretösszege 3,19 milliárd forint, és a következő hetekben további döntések várhatók– írták a közleményben, hozzátéve, hogy a Magyar Halgazdálkodási Operatív Program Plusz Irányító Hatósága megkezdte a támogatói okiratok kiadását a Halastavak természetiérték-fenntartó szerepének támogatása című felhívásra, amelyre összesen 90 pályázat érkezett 3,9 milliárd forint értékben.

A minisztérium közölte, a támogatási konstrukció általános célkitűzése a vizes élőhelyek fokozott megőrzése és fejlesztése. Ennek legfontosabb eszközei az élő-, táplálkozó- és költőhelyek biztosítása, a környezeti terhelés csökkentése és az édesvízi készletek megőrzése, valamint a természeti erőforrásokat megújító technológiák alkalmazása. 

Kiemelt cél továbbá a halastavi ökoszisztémákhoz kapcsolódó, természetvédelmi szempontból jelentős fajok élőhelyeinek védelme.

A 2014-2020-as programozási időszakban alkalmazott jó gyakorlat folytatásaként a MAHOP Plusz is támogatja a tógazdasági haltermelőket. Ennek részeként kompenzációt nyújt a természet és a biológiai sokféleség megőrzése, javítása és a tájképi elemek megóvása érdekében nyújtott szolgáltatásokkal összefüggő többletköltségeikre.

Emellett az extenzív tógazdasági technológiából származó, megújuló természeti erőforrások fenntartása érdekében elmaradt vagy kieső jövedelmük után is támogatást igényelhetnek.

A MAHOP Plusz-2.3.1-2024 kódszámú, a Halastavak természetiérték-fenntartó szerepének támogatása című felhívásra a forrást az Európai Tengerügyi, Halászati és Akvakultúra-alap, valamint Magyarország költségvetése társfinanszírozásban biztosítja – zárul a közlemény.

Mint ahogy arról már többször írtunk, a halgazdasági ágazat a mezőgazdaság többi szereplőjéhez képest halmozottan hátrányos helyzetben van. Továbbra sincs területalapú támogatás, és a különböző kártételek esetében nincs semmiféle kompenzáció, kártérítés.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitóképünk illusztráció, forrása: Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége)