2024. november 22. péntek | Cecília
Halgazdálkodás

Több millió forint értékű halmentések valósultak meg a Közép-Tisza-vidékén

Több millió forint értékű halmentések valósultak meg a Közép-Tisza-vidékén

A Közép-Tisza-Vidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KTVHESZ) halgazdálkodási vízterületein 2022. szeptembere óta több alkalommal, több helyszínen végzett halmentéssel összekötött ökológiai célú, szelektív halászatot.

A tevékenységet a jogszabályok által előírt engedélyek beszerzése után a határozatokban leírt előírások szerint végezték. A halászatok során kifogott egyéb inváziós halfajokat korosztálytól függetlenül a vízterekből eltávolították. Az őshonos halfajokat a jogszabályoknak megfelelően a vízterek főmedreibe helyezték vissza.

A KTVHESZ hasznosításában álló 3150 hektáron egy halász két segítővel és a halőri állománnyal közösen végezte a munkát. Donkó Péter szövetségi titkár írásbeli tájékoztatásából kiderült, hogy a tevékenység során az inváziós halfajokból összesen 13.380 kilogrammot fogtak ki, 1500 kiló ezüstkárászt, 8000 kiló busát és 3880 kiló törpeharcsát.  

Az őshonos halfajokból 1860 kilónyit sikerült megmenteni a pusztulástól, zömében ragadózó halfajokat, csukát, harcsát és süllőt. A békés halak közül a legnagyobb mennyiséget a ponty tette ki. A kimentett őshonos halfajok halgazdálkodási értéke meghaladta a 6,5 millió forintot. 

A tájékoztatóban Donkó Péter kiemelte azt a protokollt, amelyet a 2017 óta eltelt időszakban sikerült kialakítani, és eredményes halmentéseket eredményezett a szövetség területén.

A víztestek lehalászásnak sorrendjéről a következő információk alapján dönt a KTVHESZ:

  • Árhullám levonulása esetén a halőrök gyakorlatban ellenőrzik az egyes holtágak, kubikok tényleges feltöltöttségét. Regisztrálják, hogy mely vízterek váltak potenciális halbölcsővé vagy éppen csak ideiglenes élőhellyé.
  • Milyen ökológiai állapotokat lehetett regisztrálni az elöntés alatt: vízhőmérséklet, áramlási viszonyok, holtág pillanatnyi állapota, aljzat minősége (agyag, iszap, homok, kavicsos, stb), növényzet jelenléte, hiánya, minősége.
  • Az elöntés idején mely halfajok természetes vízi szaporodásának a legnagyobb az esélye.
  • A későbbi állapotok alakulása: vízi növényzet terjedése, vízszintcsökkenés mértéke, havária kialakulása, oxigénhiányos állapotok, vízvirágzás, stb.
  • Megfigyelhető-e adult, juvenilis halállományok jelentősebb mennyisége.
  • Horgászat, orvhorgászat pontos ismerete: mértéke egyenesen arányos a halbőséggel.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: KTVHESZ)