2024. december 6. péntek | Miklós
Nagy fogások

38 kilósan akadt horogra Bukó, a korábban ellopott gyékényesi ponty

38 kilósan akadt horogra Bukó, a korábban ellopott gyékényesi ponty

Az eddigi legnagyobb súllyal – kapaszkodjatok meg –, 38 kiló 40 dekagrammal került partra Bukó, a gyékényesi töves. A halat már többször kifogták, de ekkora súllyal még sosem, így ez mostantól a hivatalos tórekord is. A helyi kavicsbányató lakóját 2018-ban ellopták, de másfél év után megtalálták, és visszakerült eredeti élőhelyére. 

Kápolna László sokat horgászik, hiszen csak a kertje végébe kell elsétálnia, és már be is dobhatja felszereléseit a Gyékényesi Kavicsbánya-tóba, nem mellesleg pedig halőr is a vizen. Sok szép példányt terelt már partra, de most élete eddigi legnagyobb pontyát tarthatta a kezében.

„Hajnali négy órakor jött a kapás egy dupla, 24 milliméteres, fűszeres CFB bojlira. Egyből lehúzott legalább háromszáz méter damilt. Azonnal utánamentem csónakkal, ilyenkor nagyon figyelek a kíméletes fárasztásra, semmit sem erőltetek, és teljesen laza zsinórral közelítek” – részletezte, hogy mennyi mindenre ügyel, ha komolyabb hallal akad dolga. 

Ha esetleg a damil beleakadna valamibe, külön célszerszámot tart a csónakban, hogy felszedhesse, mert szerinte első a hal testi épsége. És milyen igaza van, sokan vehetnének róla példát! Mivel a bányatóban nagyobb kagylópadok is találhatók, ezért 55-ös előtétzsinórt is használ, méghozzá az átlagosnál hosszabbat, negyven méter körülit. Így, ha felfekszik a meder alján lévő „púpokra” a zsinór, bevágásnál nem fog elszakadni.

Na, de ezekről majd később részletesebben, először nézzük, mi történt, miután Laci csónakba szállt! „Nem tudtam, mekkora hal lesz, mert 15 kilósak is mentek már el nagyon messzire. Amikor odaértem a csónakkal, és emeltem rajta egyet, akkor már éreztem, hogy jó súly. Tekertem még egyet, és már fel is jött. Egész életemben egy hallal szenvedtem úgy igazán, egy 23 kilós amurral, de a többi mindig megvolt 10-15 percen belül.”

Most is valami hasonló történt, mert a hal még fordult egyet, aztán amikor ismét közel ért a csónakhoz, elsőre sikerült megszákolni. Sötét volt, és a fejlámpa fényénél Laci már sejtette, hogy egy olyan hallal akadt dolga, amellyel már korábban többször is találkozott.

„Halat egyáltalán nem veszek ki a vízből, mindegyiket bent hagyom, és úgy teszem bele az úszó mérlegelőbe. A horogszabadítást pedig már a merítő összecsukása előtt el szoktam végezni. Ha ez véletlenül nem sikerülne, akkor is az előkét azonnal le szoktam venni. Nagyon körültekintőnek kell lenni ilyen nagy halaknál, mert egy kisebb sérülés is végzetes lehet” – hangsúlyozta, egyben tanácsot is adva másoknak. 

Laci azt is hozzátette még, hogy ekkora halat nem érdemes egyedül fotózni, és lehetőség szerint dupla halmatracot használjunk, ha kivesszük a vízből. „Ha fogok egy jobb halat, akkor le sem fekszem, nem tudok aludni, ezt is folyamatosan ellenőriztem, hogy minden rendben van-e. Arra is ügyeltünk, hogy legrövidebb időn belül visszengedjük éltető élemébe. Szóltam pár barátomnak, és többen, együtt mértük le. „Nekem az a fontos, hogy úgy adjam vissza a halat, ahogy kaptam, ha pedig sérült, megfelelően tudjam kezelni, hogy más is ki tudja fogni. A hallal csak a vízben készítek fotókat, ha pedig nem tudom megoldani, akkor visszaengedem kép nélkül” – hangsúlyozta. 

A 38,40 kilós tövesnek neve is van, úgy hívják, hogy Bukó. Azért kapta ezt a nevet, mert többször is kifogták már, évente négyszer-ötször ki szokott jönni. Laci is most tarthatta negyedjére (!) a kezében. A fogásokkor regisztrált súlyadatokból is látszik, hogy bizony Bukó még növekedésben van, még nőhet ennél is nagyobbra. Sorrendben ilyen adatokkal fogta meg eddig: 28; 29,80; 31 és most 38,4 kiló. 

Bukó életében is volt egy törés, ugyanis a halat 2018-ban ellopták, és csak másfél évvel később került vissza Gyékényesre. Laci volt, aki felgöngyölítette a fonalat, és jutatta vissza a halat eredeti élőhelyére, az akcióban nagy segítséget nyújtott Dérer István, a Magyar Országos Horgász Szövetség főigazgatója. Egy fényképen tűnt fel a neten a hal, Laci egyből felismerte, feljelentést is tett, de azt mondja, a hatóságok csak dobálták ide-oda az ügyet, amely végül „magánúton” oldódott meg. Bukót végül önként szolgáltatta vissza annak a tónak a tulajdonosa, ahová került.

„Sok sérülés volt rajta a száján és a hátsó úszóján is, illetve a pikkelyei is sérültek, de szerencsére most azt láttam, hogy Bukó gyógyult, és elkezdett regenerálódni. Hihetetlen egyébként, de amikor visszakerült a tóba, másnap már meg is fogták” – emlékezett vissza Laci, aki hamarosan egy gyerektáborban fogja tanítani a legifjabb generációt a kíméletes bánásmódra. 

A Gyékényes és Környéke Horgász és Szabadidő Egyesület táborára június közepén kerül sor. „Egy közeli tóban nemrég elpusztult egy 35 kilós ponty, abba halt bele, hogy nem tudtak vele bánni. És ez sajnos általános jelenség, hogy például kiteszik a kavicsra vagy nem locsolják, és még lehetne sorolni. Egy ilyen öreg hal nagyon kényes, rendkívül körültekintőnek kell lenni” – hangsúlyozta. 

A táborban szó lesz a többi között a biztonságos csónakba szállásról, a fárasztás mozzanatairól, a mérlegelő használatáról vagy éppen a halak biztonságos tárolásáról. 

Hallottál már Szesz tövesről? Ő egy balatoni ponty, és őt is ellopták már.

Még több érdekes sztori a Nagy fogások rovatunkban! Videókat néznél? Kattints IDE!

Küldj sztorit Te is!

Elindult a Pecaverzum multimédiás beküldő szolgáltatása: egy gombnyomással tudsz küldeni nekünk fotót és szöveget! Kattintsd IDE, és már küldheted is a sztoridat!

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!