2024. november 22. péntek | Cecília
Nagy fogások

Akkora vörösszárnyút fogtak a Balatonból, hogy játszva országos rekord lehetne

Akkora vörösszárnyút fogtak a Balatonból, hogy játszva országos rekord lehetne

Elképesztő fogásról érkezett hír a Pecaverzum sztoriküldő alkalmazásán keresztül. Akkora vörösszárnyú keszeget fogtak úszós szerelékkel Balatonboglárnál, hogy a tömege majdnem kétszer nagyobb volt, mint a hivatalos országos rekord. Csúcsdöntés azonban mégsem lesz, mert nem készült olyan fotó, amelyen a hallal együtt a horgász is szerepel.  

Nagy Bálint Ákos mániája az úszós keszegezés a Balatonon, a legjobban április, május környékén szereti üldözni őket, amikor zajlik az ívásuk. Azt mondja, ilyenkor mindenfélét meg lehet fogni, még különböző hibrideket is.

Egy négyméteres spiccbottal vagy egy ugyanolyan hosszú orsós készséggel szokott pecázni, az ominózus májusi napon az utóbbi választotta Balatonbogláron, és egy országos rekordot meghaladó vörösszárnyú keszeg vette fel a gilisztáját. 

„Iszonyatosan húzott, brutál volt. Azt hittem, hogy ponty. Úgy fogtam, hogy láttam őket, belógattam nekik a gilisztát, és mozgattam előttük, de nem az kapott rá, amit láttam, hanem kijött a hínár alól ez a nagy, és szó szerint rárabolt. Nehéz is volt kiszedni, mert egy belógó kis stégről pecáztam, a feleségem nyúlt le a merítőhálóval érte, mert én nem bírtam kiemelni a bottal” – mesélte a Pecaverzumnak, hozzátéve, hogy sajnos olyan fénykép nem készült, amin a hallal együtt ő is látszik. 

Ez pedig alapfeltétele annak, hogy a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) elfogadjon egy rekordbejelentést. Nagy Bálint Ákosnak azonban meg sem fordult a fejében, hogy rekordhallal lehetett dolga, a sztorit is azt követően osztotta meg honlapunkkal, hogy megjelent az országos rekordlista legfrissebb, szeptemberi kiadása.

Azon pedig meglátta Sütő Kevint az első helyen egy 0,62 kilós vörösszárnyúval, amelyet 2022. május 7-én akasztott a Maconkai-víztározónál. 

Nagy Bálint Ákos hala – amelyet visszaengedett a Balatonba – azonban annak majdnem a kétszeresére nőtt, a mérleg 1,195 kilogrammot mutatott. A hossza 39 centiméternek bizonyult a teljes hossza, ami jócskán meghaladja egy méretes pontyét.

„Fogtam két éve is egy 80 deka körülit, és arról, ha jól emlékszem, van olyan fotó, amin én is látható vagyok, majd megkeresem, vagy jövőre tavasszal horogra csalok akkorát, ami országos rekord lesz. Jobban felkészülők majd a fotózásra is, bár egy ekkora egyszer van az ember életében” – fogalmazott Nagy Bálint Ákos, aki a módszeréről is ejtett pár szót.

Nem híve az egyhelyben pecázásnak, inkább a keszegezést is cserkelve űzi. Ott áll meg, ahol halmozgást lát, etetést pedig egyáltalán nem használ. Ha nincs kapás pár percig, már indul is egy új helyre. 

„Imádom az élményhorgászatot, lemegyek keszegezni, és tuti, hogy fogok gilisztával vagy csontkukaccal. Két óra alatt 18 kilót meg lehet fogni. Ívás közben van olyan, amikor meglebegtetem a csalit: leszedem az ólmot, és csak a giliszta vagy a csonti van a horgon, az úszó meg fekszik a víz tetején” – részletezte a technikát.  

A Mohosz korábban már felhívta a leendő rekordbejelentők figyelmét, hogy a halak tömegét kilogrammban (két tizedesjegy pontosságig), a hosszukat az orrcsúcstól a farokúszó tövéig centiméterben adják meg. A halak kerületét a testük legvastagabb pontján szintén centiméterben kell megmérni. 

A fotók elkészítésénél törekedni kell arra, hogy esztétikus és a hal megbecsülését kifejező képek készüljenek, amelyeken a horgásznak is szerepelnie kell. Ha ezek a feltételek nem teljesülnek, a rekord nem hitelesíthető.

Pontyméretű vörösszárnyút fogtak pergetve egy fővároshoz közeli csatornából. Nézd meg a halat ITT!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Pecaverzum/Nagy Bálint Ákos)