2024. december 14. szombat | Szilárda
Nagy fogások

Brutális harcsával tórekord a sokáig érintetlen bányatavon – fotókkal, videóval

Brutális harcsával tórekord a sokáig érintetlen bányatavon – fotókkal, videóval

A Heves vármegyei Szihalomban fekvő 31 hektáros The Legend Lake-en 2010 óta, közel 14 éve szinte senki sem horgászott, a területen kavicsbányászat folyt. Tavaly nyáron indult újra a horgásztatás, miután a bányát bezárták.

A legmélyebb részeken 7-8 méteres vízzel is rendelkező bányatóra Fodor Ferenc már tavaly rátalált.„

Mivel szeretjük a kihívásokat és az érintetlen, vadregényes horgászhelyeket, gondoltuk, kipróbáljuk. A hely annyira magával ragadott minket, hogy úgy döntöttünk immáron harmadik alkalommal, hogy a 2023-as szilvesztert bekockáztatjuk, hátha nemcsak korcsolyázni, hanem egy kis szerencsével horgászni is tudunk. Hála Istennek a szerencse mellénk szegődött, és úgy alakult, hogy pont azon a héten az időjárás a kegyeibe fogadott minket, és csak minimális fagyások voltak az éjszaka folyamán, viszont a szél többször is egzecíroztatott minket. Nem volt ez másképp azon az ominózus napon, január 5-én sem” – kezdte egyhetes túrájáról szóló beszámolóját a Pecaverzumnak Fodor Ferenc (nyitóképünkön balra), aki egy társával, Béres Ádámmal (nyitóképünkön jobbra) érkezett a helyszínre.

Alapvetően a nagy pontyok horgászata volt célkeresztben, de szoktak kifejezetten harcsára is utazni. Miután feltérképezték a területet, szétszórták a botokat a tavon, 2,5-7 méteres vízmélységeket vallattak. Fogtak is szépen pontyokat 8-18 kilogrammos tartományban, de az igazi bigek elkerültek őket.

„Az érdekesség, hogy a 4 fokos vízben nem a mély részekről jöttek a halak, hanem a sekélyebb területekről, de úgy gondoltuk, egy botot bent hagyunk halibut bojlival és PVA-tasakkal a mély területen. És hát mondanom sem kell, hogy ez volt a szerencsénk faktora” – tért rá a döntő tényezőre Fodor Ferenc.

Aznap kora hajnalban frissítették a botokat, és a mélyvízi pálca is visszakerült a helyére. Egész nap igen erős szél fújt 60-70 kilométer/órás lökésekkel, ami hajtogatta is a botok végét. Olyannyira, hogy rendszeresen becsipogott a körülbelül 300 méter távolságra lévő bot. A horgászok nem igazán tudták eldönteni, hogy kapás vagy a szél csinálja.

„Ugye tudjuk, hogy hideg vízben nem feltétlen várhatunk húzós kapást, bár a halak többsége nem cicázott, húzta, ahogy kell. Ezért úgy határoztunk, hogy nem megyünk rá a botra, hanem kicsit trükközünk, és lesüllyesztjük a zsinórt. Ezt meglépve abba is maradt a csipogás, majd amikor estefelé kicsit csillapodott a szél, ránéztünk a botra” – folytatta a történetet Fodor Ferenc, aki másodmagával csónakba is pattant.

Amikor a szerelés fölé értek, értetlenkedve fogadták, hogy milyen nehezen jön fel az 1 kilós kősúly, amelyet ólom helyett használtak.

„Aztán egyszer csak megindult a kavics az iszapból, olyannyira, hogy a csónakot is elkezdte húzni, ekkor tudatosult bennünk, hogy ez nem tréfa, itt valami komoly hal van a horgon – vágott bele az ádáz küzdelem részletezésébe. – Először azt hittük, megérkezett a várva várt big ponty, de a fárasztás jellegéből egy idő után sejtettük, hogy ez bizony nem ponty lesz. Nagyon komótosan fix mélységben úszkált a behemót. Amikor az első buborékok vízfelszínt értek, akkor már biztosak voltunk benne, hogy haresz van a horgon, csak azt nem sejtettük, hogy ekkora.”

A közel 1,5 órás fárasztás alatt többször feljött, majd visszament. Mindeközben rá is sötétedett a pecásokra. Mikor először meglátták a halat, igencsak kikerekedett a szemünk, főleg azért, mert hosszabb volt, mint a csónak.

„Azért kétségbe nem estünk, mert már volt rutinunk, illetve a 60-as monofil előtét zsinór is adott egyfajta biztonságot, amíg összepakoltunk a csónakban. Kicsit tartottunk tőle, hogyan húzzuk be a gumicsónakba, és hogy mit fog művelni, de hála Istennek tudta, hogy kell viselkedni annak ellenére, hogy nem mostanában volt horog a szájában, ha egyáltalán volt!” – fogalmazott a sikeres horgász.

Behúzást követően bár egy kicsit kilógott a farka a csónakból, de biztonságban partra, vagyis stéghez értek vele, ahol tógazdai engedéllyel pányvára helyezték, hogy másnap celeb válhasson belőle.

„Mondanom sem kell, nagy volt az öröm! Egy jó időre el is feledkeztünk azokról a fránya nagy pontyokról” – összegzett Fodor Ferenc.  

A mérlegelés során sajnos problémába ütköztek, mivel nem készültek ekkora harcsára, a hosszát megállapították: a teljes 248, míg a faroktőig mért 237 centiméter volt.

A tömegére viszont csak következtetni tudtak: 85-90 kilósra tippelték. A harcsa természetesen visszanyerte szabadságát, erről videó is készült.

Ez új tórekordnak minősül a The Legend Lake-en – tudta meg a Pecaverzum Solymosi László és Antal Balázs tógazdáktól. A korábbi csúcsot is szintén egy harcsa tartotta 42 kilóval. A pontytórekord jelenleg 28,4 kiló.

A vízterület hivatalos honlapján azt írják, hogy szinte minden Magyarországon megtalálható békés- és ragadozó halfaj jelen van a vízben. A kapitális pontyok, amurok mellett említést érdemel a tó ragadozóhal-állománya is, hatalmas harcsák, 10 kiló feletti csukák, süllők egyaránt horogra akadhatnak.

A bányatavon a kényelmes és zavartalan horgászat, kikapcsolódás érdekében mindösszesen 7 darab helyet alakítottak ki. Jelenleg az 1-es, a 2-es és 3-as horgászhely foglalható, a többi március 30-tól nyílik meg.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Pecaverzum/Fodor Ferenc, The Legend Lake FB-oldala)