2024. november 22. péntek | Cecília
Nagy fogások

Elvitte a fél délutánt az 52 kilós busa fárasztása – fotókkal

Elvitte a fél délutánt az 52 kilós busa fárasztása – fotókkal

Keszegezés közben „esett be” a kapitális busa. A horgász elhatározta, ha törik, ha szakad, ő ezt a halat partra tereli. A művelet végül több mint 3 órán át tartott.

Bardócz Gábor édesapjával tervezett egy kis családi pecaversenyt, amelyre a zennyei Fish-Farm horgásztavon kerítettek sort február 23-án, csütörtökön. A házibajnokság 2-2 ponttyal és pár keszeggel, döntetlen eredménnyel zárult.

Mivel Gábornak maradt egy kis etetőanyaga, amit nem szeretett volna, ha kárba vész, így másnap délelőtt egyedül ellátogatott a zalaegerszegi Gébárti-tóhoz. 

Egy 4,20 méteres, 50-170 grammos dobósúlyú feeder bottal a keszegeket vette célba 120 méteres távolságon, kiakasztott kilpsszel.

A 18-as főzsinórból volt bőven az orsón, 500 méter fért fel rá. A 0,10-es fonott dobóelőke után pedig egy pici, 12-es horog következett a 0,8-as előkén. 

Pár alapozó dobás után nem sokkal be is köszöntött jó néhány 30-40 dekás dévér és karika, illetve egy 35 centis ponty.

Ezt követően egy kis csendesebb, kapás nélküli időszak következett, majd megérkezett a nem várt meglepetésvendég, amely a kis laza keszegezést kőkemény küzdelemmé alakította. 

„Az akasztás pillanatától kezdve az én megállapításom szerint körülbelül 200-250 méter zsinórt vitt le egyhuzamban” – érzékeltette a Pecaverzum érdeklődésére Gábor a hal erejét. 

Először harcsára gondolt, majd gyorsan számba vette a lehetséges forgatókönyveket, amelyeket aztán el is vetett egytől egyig.

„Olyan ponty nincs, amit órákig fárasztasz, az amurt is kizártam, fogtam már 20 kiló felettit, az egyből jön fel a víz tetejére, és ilyen hideg vízben hamar felőröltem volna az erejét” – magyarázta.

A kapás 12 óra 15 perc körül történt, mire azonban a hal partra került, már lassan négyet ütött a képzeletbeli toronyóra.   

„Tisztában voltam vele, hogy csak akkor tudom megfogni, ha felőrölöm az erejét, ezért elhatároztam, hogy ha kell, este 8-ig is maradok, de kifárasztom, akármi történik. Ahogy kívánta, mindig úgy adtam neki a zsinórt, nem erőltettem. Ezzel a felszereléssel egy 3 kilós pontyot sokkal erősebben fárasztok, mint tettem azt ezzel a busával” – indokolta, hogy miért húzódott maratonira az „ütközet”.

„Egyedül volt a tavon, a több mint három óráig tartó fárasztás felénél érkezett egy sporttárs, Horváth Imre, aki végül a hal partra emelésénél segített – folytatta Gábor. – Jöttek sétálók is, akik megálltak, hogy akkor megvárják, hogy kivegyem. Amikor mondtam nekik, hogy ők még az ebédjüket ették otthon, amikor én megakasztottam ezt a halat, akkor furcsán néztek, aztán mentek tovább.”

A hatalmas busát végül a fárasztás utolsó 10 percében látta meg Gábor, amikor a hal feljött a víz tetejére. „Utána nem is ment vissza, szinte megmerevedett, mint amikor görcsöt kap egy focista. Nekem pedig másnap fájt baromira a kezem, olyan volt, mintha nem az én testem lett volna” –  árulta el őszintén. 

Azt sem volt rest bevallani, hogy bizony egyedül nem tudta volna kivenni a vízből a busát, Horváth Imrének meg is köszönte a közreműködést. 

A hal tömege a mérlegeléskor 51,72 kilogrammot nyomott. A szabályok szerint nem engedték vissza, a horog ugyanis a szájába akadt, igaz a damil feltekeredett az egyik uszonyára.

„Ilyen könnyű felszereléssel nem minden nap akaszt az ember ekkora halat. Soha életemben nem fogtam még busát, nem is tudtam, hogy ebben a tóban jelen van ez a halfaj” – osztotta meg gondolatait Gábor, akinek bizony örök élete szóló élményt jelentett a fél mázsát is meghaladó hallal való találkozás. 

A busa a fagyasztóban végezte kifilézte.

Érdekes adat, hogy csak a feje 19 kiló volt.  

Gábor barátjával, Gál Csabával üzemelteti a Trágyagiliszta Pont Hu Facebook-oldalt, ahol friss girnyókat lehet tőlük rendelni. 

„Elég sokat használom a trágyagilisztát vágva és versenyeken is, most még a hideg vizekre való tekintettel a fajsúlya elég nagy ahhoz, hogy a keszegeket kapásra tudjam ingerelni. Ezért ilyenkor egy kis hungarocell kikönnyített horgot és nagyon felhős kaját használok, a horgot szinte nullásra balanszírozom. A halnak egy nagyon jó, szinte púderjellegű keveréket állítok össze egy zárt method kosárban, és csak annyi dolga van, hogy a felhőbe egy picit beleszívjon, és akkor az első a horgom, ami a szájába vándorol. De busabarátunk azt gondolta, hogy ez egy planktonfelhő” – részletezte az alkalmazott módszert Gábor. 

Januárban kifogták minden idők legnagyobb busáját az RSD-ből. Nézd meg a halat ITT!

Még több friss hírért KATTINTS IDE!