2024. május 3. péntek | Irma, Tímea
Nagy fogások

Erre a behemót busára lehet a legbüszkébb Jankovich Krisztián – fotókkal

Erre a behemót busára lehet a legbüszkébb Jankovich Krisztián – fotókkal

Volt már szerencséje ennél nagyobb busához is, de azokat véletlenül, nem szabályosan fogta. Célzottan a mostani a legnagyobb péládny, amelyet horogra tudott csalni. Ráadásul nem is akárhogyan: egy jó gondolat eredményezte a rekodpéldányt, amelynek nagyon szokatlanul akadt a horog a szájába. 

Jankovich Krisztiánt nem sok horgásznak kell bemutatni, mert őt bizony szinte mindenki ismeri. És nemcsak a saját márkája, közösségi médiás megjelenései, szakírásai és kiváló filmjei révén találkozhatunk vele, hanem ha szerencsénk van, a vízparton is elcsíphetjük.

„Ha olyan horgászt keresel Magyarországon, aki általánosan mindféle halra, mindenféle módszerrel horgászik, akkor az én vagyok” – jellemezte magát a Pecaverzum érdeklődésére. 

Arra utalt Jankovich Krisztián, hogy ő egy igazán multifunkcionális pecásnak számít, hiszen számos válfajt kipróbált már és bemutatott a nagyközönség számára a többi között a pontyozáson túl a balinra feederezéstől kezdve az amurra algával úsztatáson át egészen a kuttyogatásig. És azt sem túlzás állítani, hogy a szabályos busahorgászat egyik úttörőjének számít, a témában forgatott filmjei az elsők között jelentek meg idehaza.  

Tavaly már járt a Körösökön, és sikerült is neki húsz kilogrammos busákat fognia, de megígérte az erről készült filmjében, hogy vissza fog térni a tett színhelyére, és próbál majd valami még maradandóbbat alkotni. Erre cirka egy hónapja, március 21-én került sor, amikor újra tiszteletét tette, méghozzá a Kettős-Körös Békéshez közeli részén.

„Korán reggel kimentem, és etettem folyamatosan, de már kezdtem elveszíteni a bizalmam, hogy semmi, még egy beleúszás se. De azért csak csináltam, csak újradobtam. Ha lankadt a figyelmem, és úgy éreztem, hogy fáradok, akkor gyorsan ittam egy kávét. Után megint dobáltam, hogy menjen be az etetőanyag, mert a víz valamilyen szinten mossa el. A körösi peca kicsit nehezebb, mint az öblökben. Úgy voltam vele, hogy ha már itt vagyunk, akkor végig kell csinálni ezt a napot. A busahorgászat egyébként kőkemény munka” – nyilatkozta honlapunknak a kitartását újfent bizonyító Jankovich Krisztián.

Hiszen a sikertelenség ellenére végig a feederbot mellett ült, és egy másodpercre sem vette le a szemét a spiccről, mert tudta, hogy túl sok kapásra nem számíthat, azt pedig jó lenne nem elrontani.

„Egyszer csak tényleg a semmiből felpattant a spicc. Ha nem vagyok ott, vagy éppen nyújtózkodok, nem értem volna oda. A második belefejelésre be is vágtam, éreztem, hogy szép, húzta jobbra-balra. Már jó húsz perce ment, amikor feljött a víz tetejére, és egy pillanatra megláttam az alakját” – ecsetelte a történteket a népszerű horgász, aki végül mintegy egy órán át küzdött a hatalmas fehér busával.

A parttól 30 méterre, 4-5 méteres vízmélységben akasztotta meg a halat, így annak volt lehetősége többször is visszatörni a mederfenék felé.

„Amikor először megmutatkozott, akkor sem én húztam, hanem magától jött fel. Biztos úgy volt vele, megnézi, kivel áll szemben. Amikor megmerítettük, csak bámultam, hogy jóságos ég, mekkora hal, milyen hosszú” – ámuldozott Jankovich Krisztián a mérlegelést követően 37 kilogrammosnak bizonyult busáról, amely számára személyes rekord. Szabályosan akasztva ennél nagyobbat még sosem terelt partra.

„Azért tudtam megfogni ezt a nagy halat, mert kimentem a duzzasztás első napjára. Az volt a gondolatom, hogy mivel az évek alatt okosodtak ezek a halak, inkább a szezon elején lehet elcsípni a nagyobbakat, amikor még nincs agyonhorgászva a víz. Jó volt a gondolat, mert ez az egy kapás történt és ez az egy hal jött egész nap” – árulta el.

Érdekesség, hogy a horgot a 37 kilós busa szájának a felső részén találta meg, amire a legritkább esetben van példa.

„Úszós horgászatnál kizárólag felülre akad. Fenekezésnél száz kifogott halból körülbelül egynek van oldalt a horog, a többinek mind alul, felül pedig szinte soha. Simán lehet, hogy fárasztás közben kiakadt alulról és átakadt felülre. Szerencse, hogy nem ment el” – hálálkodott Jankovich Krisztián.

A 4-es horgon a technopufit hajszálelőkével rögzítette, és a jobb akadás érdekében befordítót és egy picike ólmot is használt.

„Ezzel az előke magasságát állítom, illetve amikor rákap a hal, így egy picit beljebb tudja szívni a horgot, ami mélyebben akadhat. De ez csak az én gondolatom, nem biztos, hogy ez annyi pluszt tud jelenteni. Mindenesetre kicsit jobb a leakadásarányom, mint másnak” – jelentette ki.

Jankovich Krisztián szerint míg tavaly csak április közepére váltak ideálissá a körülmények a busahorgászathoz a Kettős-Körösön, addig idén már egy hónappal korábban. Viszont úgy látja, sokkal kevesebb a nagy testű példány, mint a korábbi években.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Pecaverzum/Jankovich Krisztián)