2024. november 22. péntek | Cecília
Nagy fogások

Megtörtént az első telepített kecsege-visszafogás az RSD-n

Megtörtént az első telepített kecsege-visszafogás az RSD-n

Megvan az idei első kecsegefogás a Ráckevei-Soroksári Duna-ágon (RSD). Taksonynál kerül horogra az egyik kecsege, amelyet tavasszal telepítettek.

Április 24-én 196 egyed, mindösszesen 200 kilogramm, a Bajcshal Kft. által tenyésztett kecsegét telepített a Ráckevei Dunaági Horgász Szövetség (RDHSZ) – a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) 50 százalékos pénzügyi támogatása mellett – az RSD Kvassay-zsilip alatti szakaszán. 

Az elsőként visszafogott kecsegét május 4-én az RSD bal partján, a Taksony Vezér-híd felett körülbelül 400 méterrel fogta meg Szatmári Tímea – olvasható az Új Dunaági Híradó idei második számában

A szerencsés horgász leírása szerint a csali csonti volt és 10 milliméteres gumicukor ízesítésű wafters. 

A jelölt kecsegét megfogó hölgyhorgász sajnos nem vette észre a hal hátúszójánál a haljelet, így nem tudhatta, mi vele a teendő. 

„Ezúton is felhívjuk a Tisztelt Sporttársak figyelmét, amennyiben jelölt kecsegét fognak, akkor a halat szíveskedjenek mihamarabb visszaengedni, de előtte gyorsan a haljel sorszámát, a fogás helyét, időpontját, a hal testtömegét, standard testhosszát szíveskedjenek feljegyezni, majd a fenti adatokat a hal fotójával együtt küldjék meg a halgazdálkodásra jogosult részére (iroda@ rdhsz.hu), hogy a „nem fogható” státuszú, Duna-ágba telepített tokfélék vándorlását és növekedését nyomon követhessük, valamint az adatokat továbbíthassuk a Mohosz” – írta az RDHSZ. 

A fogási adatokat beküldőket jutalmazzák – tették hozzá. 

Mint ismeretes, a Mohosz 2021-ben középtávú szakmai programot indított a kecsege mint jelenleg nem fogható státuszú őshonos halfaj valós állományának és élőhelyi kockázatainak felmérésére, jelölt egyedekkel történő tömeges dunai és tiszai telepítésére. 

A program célja annak bizonyítása és biztosítása, hogy a faj állománya megengedi, megengedje azt, hogy ezt az egészséges, szálkamentes gasztronómiai különlegességet – szigorú méret- és darabszám-korlátozás mellett – ne csak a tenyésztett állományokból, hanem természetes vízi fogásokból is lehessen ünnepi alkalmanként biztosítani a családok asztalára. 

A program első lépésében 2021 őszétől 3 éven át rendszeres kísérleti, állománynövelő telepítésekre került sor megfelelő nagyságú, jelölt példányok mozaikszerű, a madárkárveszélyre is figyelemmel történő őszi-tavaszi ciklusú kihelyezésével.

A Mohosz kecsegetelepítési programjának keretében 2023 októberig összesen 6000 kilogrammot helyeztek ki a Tiszába és a Dunába. Nézd meg tételes bontásban hol, mikor, mennyit telepítettek ITT.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: RSD Horgászok FB-csoport)