Ha vadvízen horgászunk, szinte bármi megtörténhet. Nagyon meglepődött az a magyar horgász is, akinek a horgára akadt ez a különc hal.
Nagyon furcsa, egyedi mintákkal rendelkező halat fogott egy horgász, aki a Magyar Haltani Társasághoz (MHTT) fordult. Azt meg tudta állapítani, hogy egy kárászról lehet szó, de hogy miért ilyen különleges a kinézete, csak találgatta.
„Egy vadvízen fogtam ezt a kárászt, nem tudtam eldönteni, hogy beteg vagy összeívott egyeddel van dolgom. Önök mit mondanak?” – tette fel a kérdést a horgász.
Az MHTT válaszából kiderül, hogy a pecás rossz helyen kapizsgált, és az igazság teljesen máshol keresendő.
„A képen egy részlegesen guaninhiányos, xantorisztikus foltokkal rendelkező ezüstkárász (Carassius gibelio) látható, ritkán előfordulnak ilyen egyedek a természetben, megítélésünk szerint a képen látható hal nem hibrid” – írta szakvéleményében az MHTT.
A halakban normál esetben négy festékanyag tud szintetizálódni: a fekete melanin, a gyöngyházfényű guanin, a narancsszínű xantofill és a vörös színű eritrofill.
A halak egyébként tudják változtatni a színüket, és alkalmazkodnak a környezethez. „A halak háta általában sötétebb, de ha berakják egy olyan akváriumba, amit alulról világítanak meg és letakarják fekete lappal, idő múltán a hasuk lesz sötétebb és a hátuk világosabb, mert így kevésbé tűnnek ki a környezetükből” – fogalmazott egy korábbi cikkünkben az MHTT májusban lemondott elnöke, dr. Harka Ákos.
Hatalmas pontykárász hibridet fogott egy magyar horgász. Nézd meg a halat IDE KATTINTVA!
Friss hírekért látogass el a Pecaverzum főoldalára!
(fotó: MHTT)