2025. január 19. vasárnap | Márió, Sára
Nagy fogások

Ormótlan szilvaorrúval ajándékozta meg a Rába a gilisztás feederhorgászt

Ormótlan szilvaorrúval ajándékozta meg a Rába a gilisztás feederhorgászt

Fél kilogrammmal maradt el a hivatalos országos rekordttól az a szilvaorrú keszeg, amelyet a Rábán fogtak feederezés közben. A hallal a horgász még nyerhet is.  

A Rábán fogott három haláról készült fényképet is elküldte a Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron Megyei Szövetségének játékára Erdődi Tamás, és ezzel esélyes lett a nyereményre. 

A 7 kilós ponty mellett a 3 kilós márna is szépen mutat, de ami igazán szembeötlő, az egy 1,5 kilós szilvaorrú keszeg, amely országos szinten is kiemelkedőnek számít.

A sikeres horgász feederezett csúszóólmos végszerelékkel, csalinak pedig mindhárom esetben trágyagilisztát használt. 

Az 1,5 kilós szilvaorrú 0,5 kilóval maradt el a hivatalos országos rekordtól, amelyet 2006. augusztus 27-e óta Gaál István tart, aki a Duna remetei szakaszáról vitt haza egy 2 kilós, 45 centis példányt, amelynek a kerülete 36 centi volt. 

A szilvaorrú keszeg (Vimba vimba) Nyúlánk, oldalról lapított, mérsékelten magas hátú hal. Közepes nagyságú fejéhez mérten az orra hosszú – nagyobb a szem átmérőjénél –, és előrébb nyúlik, mint a fölső állkapocs. Szája alsó állású, alulról nézve U alakú, ajkai lekerekítettek, nem éles szélűek. 

Hátúszójában 8, farkalatti úszójában 18-22 elágazó sugár számlálható, a mell- és a hasúszói kicsinyek. Farokúszója közepes méretű, mélyen bemetszett. Pikkelyei az átlagosnál kisebbek, számuk az oldalvonalon 55-62. A hát- és a farokúszó között a pikkelyek egy fűrészes élt alkotnak. Nagyobb példányai 20-30 centiméter hosszúak, de kivételesen 40 centiméter is lehet – olvasható Harka Ákos és Sallai Zoltán Magyarország halfaunája című könyvében.

Eredetileg félsós tengeröblökben élő és onnan folyókba fölvándorló hal volt, de az idők folyamán állandóan édesvízben maradó populációi is kialakultak. A hazai állományok az utóbbi csoportba tartoznak. 

Áramláskedvelő faj, amely a paduczónától lefelé mindenütt előfordulhat. Nagyobb számban általában a márnazóna alsó, illetve a dévérzóna felső régiójában található, de ez folyónként változhat. Fiataljai a mellékpatakokba is felúsznak.

A mederfenéken keresik táplálékukat. Étlapjukon férgek, apró rákok, puhatestűek és rovarlárvák mellett növényi anyagok is szerepelnek.

Ivarérettségét 3-5 éves korban éri el, szaporodása májustól júliusig tart. Az ikraszemek száma nőstényenként 30-100 ezer, átmérőjük kb. 1,5 milliméter. A hímek nászidőszakban feketés nászruhát öltenek, hasuk narancsszínűvé válik. Ívása főként a márnazóna sekély, de üledékmentes, kavicsos és sóderes, sodrott részein történik.

A Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron Megyei Szövetsége játéka 2024. június 1. és 2025. január 20. között zajlik. Részletes szabályzat ITT

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(nyitókép: Sporthorgász Egyesületek Győr Moson Sopron Megyei Szövetsége)