2024. december 7. szombat | Ambrus
Nagy fogások

Pálinkázás után engedős kapással jött a negyvenkilós fekete amur

Pálinkázás után engedős kapással jött a negyvenkilós fekete amur

Sok szép halat tarthatott már a kezében Maczik Pál, de ehhez foghatóval még neki sem volt dolga. A fekete amur máig titokzatos módon jutott be a Holt-Körösbe, és az országban is kevés helyen lelhető fel. 

Mint arról a Pecaverzum is beszámolt, rekordméretű fekete amur került terítékre a Szarvas-Békésszentandrási Holt-Körösből. 

A fekete amur a horgászok által közismert fehér rokonával ellentétben kevés horgászvízben található meg országszerte, így sokak által még ma is meglepettséggel konstatált tény, hogy egyáltalán létezik ilyen halfaj hazánkban, amely nem azonos a jól ismert, szinte minden horgászvízben megtalálható, náddézsmáló „torpedókkal” – állapítja meg a Körösvidéki Horgász Egyesületek Szövetsége (KHSZ) beszámolója.  

A 40,73 kilós fekete amurt a szarvasi Maczik Pál csalta horogra. „Este fél 8-kor vetettem be a saját öntésű szívószálas zsinórsüllyesztő-ólmos, 0,40-es főzsinórral, fonott előkével ellátott szereléket a szokott helyre, egy fa alá átdobva, 3 szem kukoricával csalizva, hungarocellel megemelve” – kezdte mesélni a nagy fogás történetét a 75 éves horgász, aki miután bedobott, a barátjával lehúzott egy kupicát.  

„Nem volt idő meginni, mert nemsokára meg is érkezett az engedős kapás – folytatta a sztorit. –   Mintegy 15-20 métert rátekerve beemeltem, és fárasztani kezdtem a nem túl erősen védekező, de mégis igen nehezen partközelbe húzható halat. Körülbelül 20 perc után, először megpillantva azt gondoltam, hogy egy hatalmas pettyes busa van a horgomon, de aztán kiderült, hogy egy óriási fekete amur, amit a tévéműsoroknak köszönhetően felismertem annak ellenére, hogy ilyen halat még sohasem fogtam.” 

A hatalmas testre úgy rácsavarodott a zsinór, hogy nem fejjel, hanem farokkal előre bukkant elő a vízből. „Esélye sem volt elszabadulni. 60 éve horgászom, de ilyet még nem láttam. A másik bot zsinórját is felvette, amelyet a barátom igyekezett kezelni, míg sikerült partra emelni a merítőhálóval, ami végül szétszakadt. Fogtam már itt a holtágban 22 kilós pontyos és szintén 22 kilós amurt, illetve 15 kilós harcsát is, de ilyen óriási hallal még nem tudtam szerencsésen megbirkózni” – emlékezett vissza. 

Maczik Pál szerencséjéhez hozzá kell tenni, hogy a külön fajként számontartott fekete amur nem egyedi fogás a Szarvas-Békésszentandrási Holt-Körösben, és természetesen a kákafoki pecások előtt a jelenléte ismert tény a vízterületen. Ennek ellenére azonban mindmáig titokzatos, hogy miként és mikor kerülhetett bele ennek az idegenhonos és a horgászvizekben nem túl gyakori halfajnak néhány példánya a holtágba – olvasható a KHESZ beszámolójában. 

A fekete amur a Szovjetunióból kapott egyéb növényevő halak programjával jutott be az országba valamikor az 1980-as években, lárvaként. Ekkor kapott belőle a Halászati Kutatóintézet is. Az apró fekete amurokat génbanki céllal ivarérett példányokká nevelték, ami a faj esetében 9-11 éves kort jelent. 

A ’90 es években sikeresen szaporították mesterséges körülmények között, és a lárvakorú utódállományt nevelőtavakba helyezték ki, végül azonban nem kapott szakmai támogatást a fekete amur aquakulturás tenyésztése – magyarázta Gorda Sándor, a KHESZ Halgazdálkodási Bizottságának elnöke. 

A halászati szakmérnök, halgazdálkodási szakértő hozzátette, feltehetően a szaporított állományból szöktek ki fiatal egyedek a Szarvas-Békésszentandrási Holt-Körösbe. 

„2000-2002 körül a horgászok már hoztak be húsz kiló körüli példányokat, ami azt mutatta, hogy ennek az elsősorban csiga- és kagylófogyasztó fajnak megfelelő táplálékbázis áll rendelkezésére” – vonta le a következtetést Gorda Sándor.  

Arra vonatkozóan, hogy mennyi fekete amur kerülhetett ki anno a holtágba, illetve, hogy ezek mikor öregszenek majd ki, nincs adat – tette hozzá a szakember, aki azt is megjegyezte, a fekete amur szaporodása folyóvízhez kötött, így sikeres ívással holtági körülmények között nem kell számolni.

(fotók: KHSZ)

Küldj sztorit!

Te is szívesen megosztanád nagy fogásaidat a többi horgásszal? Jó hír, hogy hamarosan indul a Pecaverzum multimédiás beküldő szolgáltatása: egy gombnyomással tudsz majd küldeni nekünk fotót, videót és szöveget! Addig is elérsz minket a [email protected] címen vagy Facebook Messengeren.

Még több érdekes sztori a Nagy fogások rovatunkban!

Pecaverzum a közösségi médiában:

Kövessétek Facebook-oldalunkat!

Csatlakozzatok hozzánk Instagramon!

Iratkozzatok fel Youtube-csatornánkra!