2024. november 23. szombat | Kelemen, Klementina
Nagy fogások

Tokás matuzsálem UL-bottal a Dunáról – fotókkal

Tokás matuzsálem UL-bottal a Dunáról – fotókkal

Ivacs Norbert imád jászkeszegre horgászni, még a főszezonban, a Dunán sikerült horogra csalnia egy csodaszép példányt. Vagy ahogyan a Facebook-posztjának az egyik hozzászólója nevezte, egy nagy, tokás matuzsálemet.

„Ebben a csúnya időben egy kedves, nem mindennapi mérettel bíró dunai jász fotóját szeretém megosztani veletek” – kommentálta a Facebookon a remek saját fogását, amelyet a képen látható napraforgók még színesebbé varázsolnak.

Az UL-módszert alkalmazó horgász a Pecaverzum érdeklődésére elárulta, számára késő nyáron indul és egészen késő őszig tart a nagy jászos időszak. „Legalábbis nekem ebben az időben sikerült fognom belőlük szép számmal” – nyilatkozta.

A januári poszt nem jelenti azt, hogy friss fogásról lenne szó, de ettől függetlenül kíváncsiak voltunk, hogyan csapja be a jászokat a pergető horgász. Merthogy hamar kiderült róla, hogy elsősorban ennek a halfajnak a szerelmese.

Szerinte nem nagy ördöngösség megtalálni a jászokat, de a türelmetlen horgászoknak nem ajánlja az üldözésüket.

„A megtalálásuk nem nehéz, inkább időigényes szerintem, mint minden »békés« ragadozóhal esetében. Menni kell a parton, és figyelni kell az árulkodó jeleket. Például a pici szedéseket vagy forgásokat” – fogalmazott Ivacs Norbert.

Ha jászt sejtünk a láthatáron, akkor már csak a megfelelő csalit kell kiválasztani, és persze jókor, jó helyre dobni.

„Kapásra bírni őket nekem kisebb crank wobblerekkel sikerült túlnyomórészt. Azt vettem észre, hogy a csörgős wobblerek jobban bejönnek nekik, és azt előbb leütik. De sikerült fognom jászt más csalival is. Például plasztikokkal, vassal. Igazából bármivel megfoghatóak, ha megtaláltuk őket” – árulta el a bevetett fortélyait.

Ami biztos, nem kell hozzájuk túl erős felszerelés. „Én ultralight bottal horgászom rájuk. Az 1000-es orsómra vékony fonott zsinórt teszek, amely elé bekötök 50-80 centiméter fluorocarbon előkét. Biztosan van, aki meghökken ezen az előkeméreten, hogy miért kell ilyen hosszút feltennem feleslegesen. De én ezt szoktam meg, és ez jött be nekem” – mesélte a horgász, akinek a hosszú előkével pergetve nem kell attól tartania, hogy a köveken csúszva elpattan a zsinór, és esetleg komoly halat veszítene emiatt.

A magyar jászrekord 3,86 kilogramm és 56 centiméter. Ezt Szentpéteri Tamás fogta még 1995-ben, a Keleti-főcsatornán.

Ivacs Norbert nem méri a halait, de gyakran szép méretűekkel hozza össze a sors.

„Amikor sikerült megfognom az első komoly jászomat, akkor úgy örültem, mint egy kisgyerek a karácsonyfa előtt. Főleg, hogy egy szép, 40 centi feletti példány volt az első. A pontos méretekre nem emlékszem, és kilóra sem mértem soha őket. De szerintem a képeken látszik, hogy igencsak 40 pluszos mindegyik, és tömegre, ha saccolni kellene, 1,5 és 2 kiló közöttiek nagyjából” – emlékezett vissza a legszebb fogásaira.

A fárasztásuk nehézsége változó, egyben vízfüggő. „Jellemzően a nagy lapát testükkel beleállnak a sodrásra merőlegesen, és csak úgy vannak. Ha kihúzod őket onnan, akkor egy picit küzdenek, de inkább a sodrásból való kihúzás, illetve a megtartás jelenti a kihívást” – jegyezte meg végül a nagy jászok kitartó üldözője.

Még több friss hírért KATTINTS IDE!

(fotók: Pecaverzum/Ivacs Norbert)