Távérzékelésen alapuló, balatoni kékalga előrejelző AI algoritmus fejlesztésére fogtak össze a Balatoni Limnológiai Kutatóintézet (BLKI) kutatói Blix Katalin vezetésével a norvég NORCE Kutató Központ és a spanyol Valenciai Egyetem munkatársaival.
Az algoritmus fejlesztéséhez elengedhetetlen a megfelelő mennyiségű és minőségű terepi adat. Így született az ötlet, hogy új algaszondánkat innovatív módon folyamatos mérésekre használják – olvasható a BLKI közleményében.
Az ötletet megvalósítva októberi balatoni mérésüket egy önálló működésre is képes hajódrón segítette, melyet a Velinor Kft-től tesztelésre kaptak kölcsön.
A hajódrónhoz a terepi algaszondánkat és egy, a fizikai és kémiai környezet (hőmérséklet, pH, vezetőképesség, oldott oxigén) jellemzésére alkalmas terepi mérőműszert rögzítettek.
A tesztelés során az algaszonda segítségével feltérképezték az algák mennyiségét a Siófoki-medence közepén.
Az alkalmazott mérési módszer bevált, a szonda rövid idő alatt képes volt nagymennyiségű információt szolgáltatni a szkennelt területről.
Kézi méréssel ez nem lett volna kivitelezhető, ráadásul a hajódrón olyan víztereken is képes mérni, amelyek egy mély merülésű hajóval megközelíthetetlenek.
A szondával felszerelt hajódrón alkalmas lehet egy lokális/időszakos algavirágzás kiterjedtségének feltérképezésére is – írták.
A témában a BLKI további kutatásokat, fejlesztéseket folytat.
Még több friss hírért KATTINTS IDE!
(nyitókép: BLKI Youtube-képernyőfelvétel)